Haber turu

'Kuzey Irak hâlâ karışık'
ABD
ordusunun Kuzey Irak güçleri Komutanı Tümgeneral Anthony Cucolo, Kuzey Irak'taki durumun hâlâ karışık olduğunu ve marttaki seçimler sonrası en fazla ABD askerinin bu bölgede konuşlanacağını belirtti. Cucolo, Amerikan askerlerinin Iraklılar baş edemeyecekleri bir şeyle karşılaşırsa devreye gireceğini söyledi. Cucolo, "Arap-Kürt fay hattı" diye tanımladığı bölgede hedeflerinin yeniden yapılanmayı desteklemek, polisin etkinliğini sağlamak, çekilme sırasında boşluğun Irak ordusunca doldurması olduğunu belirtti.

Başkanlık yarışı 2. tura kaldı
UKRAYNA halkı, 2004'te Batı yanlısı Viktor Yuşçenko'yu başkanlığa taşıyan "Turuncu Devrim"in ardından dün ilk kez devlet başkanlığı için sandık başına gitti. 36.6 milyon seçmenin 18 aday için oy kullandığı seçimlerin ilk turundan iki isim galip çıktı. Oyların yüzde 0.48'inin sayılmasından sonra yapılan açıklamaya göre, yüzde 33.99 oy alan Rusya yanlısı muhalefet lideri Viktor Yanukoviç ile yüzde 29.5 oy alan Turuncu Devrim'in liderlerinden Başbakan Yuliya Timoşenko, 7 Şubat'ta yapılacak ikinci turda mücadele edecek.

Tarık Aziz felç geçirdi
IRAK'TA Saddam Hüseyin döneminin dışişleri bakanlarından 73 yaşındaki Tarık Aziz'in felç geçirdiği ve konuşma yetisini kaybettiği bildirildi. Tarık Aziz'in oğlu Ziad Aziz tarafından dün yapılan açıklamada, eski bakanın ABD'nin Irak'ı işgal etmesinden sonra yargılanarak konulduğu cezaevinde felç geçirmesinin ardından Bağdat'a yaklaşık 100 kilometre mesafedeki Balad bölgesinde bir hastaneye kaldırıldığı bildirildi.
BİZE ULAŞIN