Türk ekibi kahraman oldu

Haiti'deki şiddetli depremin ardından başkent Port Au Prince'e ulaşan Türk arama ve kurtarma ekibi Yeni Yüksektepe, yabancı ekiplerin arama yaptıktan sonra ''canlı yok'' diye terk ettiği şehrin en büyük alışveriş merkezi Carrebean Center'dan, iki günde beş kişiyi sağ çıkarınca kahraman oldu.

Türk arama kurtarma ekibi, deprem bölgesine varınca diğer ülkelere ait ekiplerin bulunduğu yerlerde zaman kaybetmek yerine, Birleşmiş Milletler askerleri eşliğinde kentte keşif yapmayı kararlaştırdı. Ekip, kısa sürede yerle bir olan alışveriş merkezine geldi.

Daha önce dev marketin enkazına gelen Venezuela, İzlanda ve ABD'ye ait ekiplerin bıraktığı ''canlı yok'' işaretlerini gören Türk timi, bölgedeki Haitililerin içeride yaşayanlar olduğu yönündeki ısrarları ve daha önceki tecrübeleri ışığında enkazda arama yapmaya karar verdi.

Alışveriş merkezinin içindeki süpermarkette, rafların insanları koruyabileceğini düşünen Türk kurtarma ekibi üyeleri, hassas ses aletleriyle taramalara başladı. Bu sırada, ekip üyesi bir kişinin çıkardığı ses içeriden karşılık bulunca Türkler süpermarkette çalışmaya başladılar.

9 kişilik Türk ekibi, kendilerine destek olması için, ABD'den gelen 80 kişilik Güney Florida Arama Kurtarma ekibine tekrar haber verdi. İki ülke ekiplerinin koordineli bir şekilde 17 saat aralıksız süren çalışmaları sonucunda ilk olarak önceki gün sabaha karşı 03.00 sularında 7 yaşlarındaki bir kıza, ardından da 20 yaşlarında bir erkeğe ulaşıldı.

İki Haiti vatandaşının kurtarılmasının ardından Fadıl El Magrabi adlı bir Suudi Arabistanlı, Türk ekibinin yanına gelerek ısrarla içeride kardeşinin eşi Mireilli Boulas Dittmen'in olduğunu ve yaşadığına inandığını söyledi. Bunun üzerine Türk ekibi, Amerikalılar dinlenirken vakit kaybetmemek için aramayı hızlandırdı. El Magrabi'nin akrabasına da dün ulaşıldı.

Türk ekibin başarısı çevrede toplanan Haitililerin takdirini toplarken, uluslararası medya kuruluşları da Carreban Center enkazına gelmeye başladı. 50'nin üzerinde basın mensubu çalışmaları takip etmeye başladı. CNN ve NBC televizyonları, canlı yayınlarla Türklerin başarısını anlattı, ardından Türk kurtarma ekibiyle röportaj yaptı.

Enkazdaki çalışmalara devam eden her iki ülkenin arama kurtarma ekipleri, dün gece 11.45'te 30 yaşlarında bir kadın ve bir erkeği daha alışveriş merkezinin süpermarket kısmında sağ olarak çıkardılar.

TÜRK VE AMERİKALILAR SARILARAK BİRBİRLERİNİ KUTLADI

Türk ve Amerikalı arama ve kurtarma ekipleri, enkazdan çıkardıkları son iki Haitili'nin ardından başarılarını birbirlerine sarılarak kutladılar.

Bu arada, enkazdan çıkardıkları Suudi Arabistan vatandaşı Dittmen'in akrabası El Magrabi, gözyaşları içinde Türk ekip üyelerine tek tek sarıldı. Kardeşinin eşinin iyi olduğunu, özel bir uçakla Miami'de bir hastaneye götürdüklerini söyleyen El Magrabi, Türk arama ekibini ülkesine davet etti.

ABD'nin Florida eyaletinden gelen 80 kişilik resmi kurtarma timi, enkaz başında bekleyen gazetecilere yaptıkları açıklamada 9 kişilik Türk ekibinin çok başarılı ve cesur olduğunu, Türklerin gönüllü olarak çalıştıklarını ve bir ücret almadıklarını öğrenince daha da şaşırdıklarını ve saygı duyduklarını belirttiler.
Uluslararası haber kuruluşu CNN'in İstanbul'dan deprem için gelen muhabiri Ivan Watson da, Türk timi ile röportaj sonrası uzun süre sohbet etti.

TÜRK KURTARMA EKİBİ BAŞKANI DİNÇŞAHİN :''ÇOK MUTLUYUZ''

Türk arama kurtarma ekibinin başında bulunan Umut Dinçşahin, enkaz başında yaptığı açıklamada, Türkiye'ye çok uzak bir bölgede, yoksulluk içindeki insanların hayatlarını kurtarmanın ve Haitililerden ''Yılmaz Türkler'' şeklinde övgüler almanın kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Haiti'ye çok zor şartlar altında ulaştıklarını kaydeden Dinçşahin, hava yolu şirketinin arama kurtarmada kullanılacak en önemli ekipmanlardan olan jeneratörü uçağa almadığını belirterek, "Dominik Cumhuriyeti'ne ulaşmamızın ardından buradan bir jenaratör satın almak zorunda kaldık. Dominik'ten Haiti'ye ulaşmamız da yolun tehlikeli olması nedeniyle oldukça güç ve uzun oldu'' dedi.

Umut Dinçşahin, Port Au Prince'te de insanların yoksulluk ve açlık içinde olmasından dolayı çalışmalarının zor şartlar altında ve Birleşmiş Milletler'e bağlı güvenlik güçlerinin kontrolünde sürdüğünü söyledi.

Dinçşahin, 1994 yılından beri faal olarak arama ve kurtarma hizmeti veren derneğin, daha önce de dünyanın pekçok yerinde doğal afetlerde çalıştığını ifade etti.

Ekip Başkanı Dinçşahin, Haiti'de en büyük sorunun sosyal dayanışma eksikliği olduğunu vurgulayarak, ''Marmara Depremi'nde bizim sosyal dayanışmamız ortaya çıktı. Haiti'de ise yoksulluk çok yüksek, insanlar arasında sosyal dayanışma yok'' dedi.

Haiti'de bulunan Yeni Yüksektepe bünyesindeki arama kurtarma ekibi, Umut Dinçşahin, Zeynep Gül Ünal, Kadir Erkan, Caner Kalaycı, Mihrican Bal, Nazım Özdemir, Betül Ergün, İbrahim Doğru, Cem Behar'dan oluşuyor.

Deprem bölgesinde bulunan tek Türk arama kurtarma ekibi, 19 Ocaka kadar Port Au Prince'de kalarak ağırlıklı olarak yıkılan alışveriş merkezindeki çalışmalarını sürdürecek.

Bu arada, Haiti'ye gelen 40'ın üzerindeki ülkenin resmi arama ve kurtarma ekibinin büyük çoğunluğuna, güvenlik gerekçesiyle çalışma yaptırılmıyor.

Port Au Prince'de yağma ve açlık yüzünden kentte dolaşmanın riskli olduğu açıklandı. Başkent, geceleri elektrik olmadığı için karanlığa bürünüyor.
BİZE ULAŞIN