Ermenistan açılımında ciddi pürüz

Azerbaycan ile sıkıntı yaratan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine ilişkin protokoller konusunda bu defa Ermenistan'tan kaynaklanan ciddi bir pürüz ile karşılanıyor.

Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin protokollere ilişkin gerekçeli kararında bu belgelerin, "lafzına ve ruhuna aykırı önkoşullar ve kısıtlayıcı hükümlerin zikredildiği" saptandığını belirterek, "Bu yaklaşım tarafımızdan kabul edilemez" dedi.

Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin, 10 Ekim 2009'da Zürih'de imzalanan protokolleri ülkenin anayasaya uygun olup olmadığını incelemesinden sonra 12 Ocak'ta yayımladığı kısa açıklamada yeşil ışık yakmıştı. Ancak daha sonra yayımlanan gerekçeli kararda Ankara'da tepki yaratan unsurların bulunduğu saptandı.

"ERMENİSTAN HÜKÜMETİNDEN ASLİ HÜKÜMLERE BAĞLILIĞI BEKLİYORUZ"

Bunun üzerine Dışişleri Bakanlığı, bir açıklama yaparak tepkisini dile getirdi. Bakanlar, açıklamasında "Sözkonusu kararda, Protokollerin lafzına ve ruhuna aykırı önkoşullar ve kısıtlayıcı hükümlerin zikredildiği tespit edilmiştir" dedi. Açıklamada şöyle devam edildi:

"Bu karar, sözkonusu Protokollerin müzakere gerekçesini ve Protokollerle hedeflenen temel amacı sakatlamaktadır. Bu yaklaşım tarafımızdan kabul edilemez.

Türkiye, uluslararası alandaki taahhütlerine olan her zamanki sadakati istikametinde sözkonusu Protokollerin asli hükümlerine bağlılığını muhafaza etmektedir.

"Aynı sadakati Ermenistan Hükümetinden de beklemekteyiz."
BİZE ULAŞIN