Jirinovski, azalan Rus nüfusu için çokeşlilik önerdi

RUSYA'DA aşırı sağcı Liberal Demokrat Parti'nin lideri Vladimir Jirinovski ülkenin azalan nüfusuna çözüm buldu! Aşırıcı sağcı lider önceki gün yaptığı açıklamada çokeşli evlilik önerdi, ardından da ilk doğan çocuk için 5 bin TL teşvik verilmesi gerektiğini söyledi. Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, önerinin incelenmesi talimatı verdi. Rusya Sağlık Bakanı Tatyana Golikova da Kremlin'de gerçekleşen Başkanlık Konseyi'nde verdiği bilgide 2009'da Rusya nüfusunun 15 bin ile 25 bin arasında arttığını söyledi. Artışın sağlanmasında en büyük etkenin dışarıdan göç olduğu açıklandı.

ALKOL, SİGARA VE KÜRTAJ

Nüfusun azalmasının en büyük sebebinin kürtajın yaygınlığı olduğunu söyleyen Golikova, alkol, sigara ve diğer zararlı alışkanlıklara karşı da savaş açılmasını istedi. Rusya, dünyada en çok kürtaj yapılan ülke olarak biliniyor. Nüfus artışını 'ulusal hedef' olarak ilan etmiş olan Medvedev, yapılacakları üç başlıkta toplamıştı. Bunlar kürtajın en aza indirilmesiyle alkol ve uyuşturucularla mücadele, diğeri de çocuk sahibi olan ailelere sağlanacak ekonomik teşvik olarak sıralanmıştı.

DÜŞEN NÜFUS ULUSAL SORUN
Nüfus azalışının ulusal mesele olarak ele alındığı Rusya'da 2008'de 1 milyon 700 bin çocuk dünyaya gelirken 1 milyon 200 bin bebek de kürtajla aldırıldı.

BİZE ULAŞIN