KKTC: Orams kararını uygulamaya karşıyız

Rumlara, Türk kesimindeki malları için tazminat yolunu açan Orams kararı Lefkoşa'nın vetosuna çarptı: "Kararı uygulamaya sokmayacağız." Orams çifti ise, "Bu konu artık Kıbrıs'ı aştı" dedi

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, KKTC'nin Orams davasıyla ilgili kararı uygulamayacağını açıkladı. Erçakıca, Kıbrıs Rum Kesimi'nde İngilizce yayımlanan Cyprus Mail gazetesine yaptığı açıklamada, "İngiltere Mahkemesi, kararını nasıl hayata geçireceği hakkında da karar vermelidir. Kararı uygulamayacağız" dedi. KKTC'nin Orams çiftini korumak için her şeyi yapacağını ifade eden Erçakıca, "Eğer davacı Meletis Apostolides taşınmaz malını geri istiyorsa o zaman Taşınmaz Mal Komisyonuna başvurabilir" dedi.

ORAMS ÇİFTİNE YARGI TAKİBİ

Aynı gazeteye konuşan davalı Linda Orams, "Ne yapacağımızı bilmiyoruz, ancak yakında Kıbrıs'a gelecek ve kararı nasıl uygulayabileceğimize bakacağız. Konu Kıbrıs'ı aşmıştır. Burada mahkeme kararlarına uymak zorundayız" dedi. Bu arada, İngiliz yargısı Orams çiftini, mülkü kullanmamaları için yakından izleyeceklerini açıkladı.
BİZE ULAŞIN