Moskova'da "Çar avı"

Rusya'nın başkenti Moskova'da 19. yüzyılda yaşayan soyluların en büyük tutkusu olan "Çar Avı" geleneği canlandırıldı. Çar Avı'nın canlandırılmasında 100'den fazla at ve av köpeği yer aldı.

Köpeklerle av Rus aristokrasisinin yüzyıllar boyunca geleneksel bir eğlencesi oldu. İki gün devam eden "Çar Avı" Moskovalılara tarihi geleneği izleme fırsatı verdi.

Moskova'ya 100 kilometre uzaklıktaki Mojaysk şehrinde düzenlenen gösteride, geleneksel kostümler giyen atlılar köpekleriyle birlikte av çıktı. Organizatörler amaçlarının hayvanları öldürmek değil, geleneksel atmosferi canlandırmak olduğunu belirtti.

Avda görev alanlardan saatlerce at üzerinde bulunma ve zor arazilerde iz sürme becerisi göstermeleri istendi. Ava deneyimli avcıların yanında acemi avcılar da katıldı.

AV KÖPEKLERİ ÇAR'IN HİMAYESİNDE
Köpekler ile avcılık Çarlık Rusya'sında Rus aristokrasisi arasında popüler bir eğlence olmuştu. Bu tür avcılık özellikle 18. ve 19. yüzyıllarda İmparatoriçe Anna, İkinci Peter ve İmparatoriçe Elizabeth'in saltanatları ile birlikte yaygınlaştı. Bu dönemde av köpekleri satın alınamaz veya satılamazdı ve sadece imparator veya imparatoriçe tarafından hediye olarak verilebilirdi.

Rusya İmparatorluğu'nun son çarı 2. Nikolay da avı çok seviyordu. Halen Kars'ın Sarıkamış ilçesinde Çar 2. Nikolay'a ait Katarina av köşkü bulunuyor. Tarihçiler Çarın av için sık sık Sarıkamış'a gittiğini anlatıyor.
BİZE ULAŞIN