Ankara ikna edince cesaret bulabildi

Annan Planı'nın başarısızlığından dolayı Kıbrıs'taki görüşmelere dahil olmaktan çekinen BM Genel Sekreteri'ni, Ankara'nın kararlı diplomasisi ikna etti. Sekreter, 2 Şubat'ta Ada'da

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum lider Dimitris Hristofyas arasındaki ikinci tur görüşmelerinden sonra BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon'un devreye girmesi bekleniyor. Ki-Moon'un 2 Şubat'ta adaya giderek liderlerle görüşecek. Ki-Moon, adadaki müzakerelerde gelişme sağlanmaması halinde devreye girmek istemiyordu. Selefi Kofi Annan'ın adını verdiği 2004 görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması da bunda etkiliydi. Ancak Ankara, BM'nin devreye girmesinde ısrarcı oldu. Önce Ki- Moon'un Kıbrıs Özel Temsilcisi Alexander Downer görüşmelere katıldı. Ardından Türk tarafı ikinci tur görüşmeler için 10 maddelik öneri sundu. Türk tarafının önerilerinin BM'ye iletilmesinden sonra Ki-Moon, Talat ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile telefonla görüştü.

ÖZEL MESAJIN ETKİSİ
Davutoğlu görüşmede Türk tarafının açılımlarını aktarırken "BM daha etkin rol almalı. Sizin görüşmelere şahsen dahil olmanızı bekliyoruz" mesajı verdi. Türk tarafının açılımından memnun olan Genel Sekreter, geçtiğimiz hafta "Kıbrıs müzakerelerinin gidişatından dolayı cesaret buldum. Ümit ediyorum ki önemli ilerleme kaydedilecek" dedi. Bu arada, dün KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Downer'i kabul ederek bir saat görüştü. Öte yandan, KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu da, Orams ailesinin Lapta'daki evlerini yıktırmayacaklarını bir kez daha yineledi. Rum kesimi basını ise Orams kararının Türk kesiminde mülk edinen AB vatandaşları için de geçerli olduğunu yazıyor.

BİZE ULAŞIN