Romanya'da kara kış

Sibirya soğuklarının etkili olduğu Romanya'da bu sezonun en soğuk günü yaşanıyor.

Miercurea Ciuc şehrinde bu sabah yapılan ölçümlerde termometreler -29,4 dereceyi gördü. Bu rakam yılın en düşük sıcaklığı olarak kayda geçti. Miercurea Ciuc şehrinde tarihin en düşük sıcaklığı 1985 yılının ocak ayında -34 olarak ölçülmüş.

Yağan karın ardından gelen fırtına ve soğuk hava ülke genelinde etkisini hissettiriyor. Ülkenin orta kesimlerinde bu sabah yapılan ölçümlerde hava sıcaklığının eksi 25'in altına indiği görüldü. Yılın en düşük sıcaklığı -29,4 derece ile Miercurea Ciuc'ta ölçüldü. Meteoroloji yetkililerinin bu sabah 7'de yaptığı ölçümlere göre, Covasna'da -27, Sfantu Gheorghe'de -25 derece kaydedildi. Ülkenin kış turizmi merkezi olan Braşov'da -28,5 derece olarak ölçülen sıcaklık, başkent Bükreş'te -17'de kaldı.

Özellikle soydaşların yoğun olarak yaşadığı Dobruca bölgesinde etkili olan fırtına ve buzlanma nedeniyle Bükreş-Köstence otobanı dün gün boyunca trafiğe kapalı kaldı. Köstence'yi çevre ilçelere bağlayan yolların çoğu hala trafiğe kapalı tutuluyor. 7,5 tondan aüır araçlara trafiğe çıkış izni verilmiyor.

Bu arada Bulgaristan'ın başkenti Sofya yakınlarındaki bir turistik tesiste bir grup Romen vatandaşı mahsur kaldı. Romanya dış işleri bakanlığının açıklamasında, hızı saatte 100 kilometreye varan fırtına nedeniyle 8 otobüs ve 3 minibüsten oluşan turist grubunun dağda mahsur kaldığı belirtildi. Yolların açılması için bulgar makamlarının girişimleri sürüyor.

HIZ TUTKUNLARI KAR BUZ TANIMIYOR

Öte yandan hız tutkunlarını buzlu yollar da durduramıyor. Transilvanya otobanında aşırı hız yapan iki sürücü trafik polisine yakalandı. A3 olarak adlandırılan otobanın geçen ay hizmete açılan Gilau-Turda arasındaki bölümde seyreden iki aracın saatte 185 ve 194 kilometre hız yaptıkları belirlendi. Polisler her iki sürücünün ehliyetine 3 ay süreyle el koydu. Romanya yasaları, otobanda en fazla 130 km hız yapmaya izin veriyor.

BİZE ULAŞIN