Afgan asker ve polisine Türkiye eğitim verecek

Erdoğan ve Karzai, Afgan polisiyle askerinin, 500'er kişilik gruplar ve üçer aylık periyotlar halinde eğitilmesini kararlaştırdı

Başbakan Tayyip Erdoğan dün İstanbul'da Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan Cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari ile ayrı ayrı bir araya geldi. Karzai ile Erdoğan'ın Çırağan Sarayı'ndaki görüşmesinde Afgan asker ve polisine, 3'er aylık periyodlar halinde Türkiye tarafından eğitim verilmesi kararlaştırıldı. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmede iki lider arasında Afganistan ile eğitim konusunda imzalanan ortak bildiri çerçevesinde tamamı TİKA tarafından yaptırılan 68 okulun bahar aylarında Başbakan Erdoğan tarafından açılmasına karar verildi. Terörle mücadelede daha yakın işbirliği kurulması konusunun ele alındğı görüşmede, Afgan polis ve askerinin üçer aylık periyotlarla Afganistan ve Türkiye'de 500'er kişilik gruplar halinde eğitilmesi de kararlaştırıldı. Erdoğan daha sonra Pakistan Cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari'yi kabul etti. Görüşmede Pakistan hava kuvvetlerinin talep ettiği muhimmatın teslim edilmesi konusunda mutabakat sağlanırken, Türkiye tarafından Kobra helikopteri yedek parçalarının hibe edildiği hatırlatıldı. Görüşmede ayrıca Muzafferabad kentindeki yarım kalan Kriket Stadı'nın Türkiye tarafından tamamlanması, 16 Mart'ta da Türkiye ile Pakistan arasında kara, hava ve deniz ulaşımı toplantısı yapılması kararı alındı.

EĞİTİMDE İŞBİRLİĞİ

Ayrıca Türkiye Afganistan ve Pakistan'ın milli eğitim bakanlarının yaptıkları üçlü toplantı sonunda bir ortak bildiri yayınladı. Bildiride eğitim alanındaki işbirliğinin daha da ileri götürülmesinin teşviki, ülkeler arasındaki tarihi bağları ortaya çıkartacak kitapların üç ülkenin diline çevrilmesi kararı yer aldı. Ayrıca kadınların eğitimi ve sosyal dönüşümünü sağlayacak projeler yapılması gerektiği de ifade edildi.

BİZE ULAŞIN