Etiyopya uçağı Akdeniz'e düştü

Beyrut'tan Addis Ababa'ya gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra düşen Etiyopya Havayollarına ait yolcu uçağı ile ilgili arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Lübnan Ulaştırma Bakanı Gazi El Aridi, Refik Hariri havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, uçağın sahil köylerinden Na'ameh yakınlarında, 3,5 kilometre açıkta düştüğünün belirlendiğini ifade ederek, ekiplerin bölgede arama ve kurtarma çalışmalarına başladığını kaydetti.

Uçağın olumsuz hava koşulları altında havalandığının bilindiğini belirten El Aridi, kaza nedeniyle ilgili bir şey söylemek için henüz erken olduğunu, ancak bu konunun da araştırıldığını söyledi.

TSİ 02.00 sularında Akdeniz'e düşen Boeing 737-800 tipi uçakta yolcu ve mürettebat olarak yaklaşık 90 kişi bulunuyordu.

UÇAKTA YOLCU VE MÜRETTEBAT OLARAK 92 KİŞİ VARDI
Beyrut'tan havalandıktan kısa bir süre sonra düştüğü sanılan Etiyopya Havayolları'na ait yolcu uçağında, mürettebat dahil 92 kişinin bulunduğu bildirildi. NTV'den alınan bilgiye göre uçakta bir de Türk yolcu bulunuyordu.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR- FOTO GALERİ

Lübnan Ulusal Haber Ajansının (NNA) haberinde, Beyrut'taki Refik Hariri Uluslararası Havaalanı'ndan Etyopya'nın Addis Ababa kentine gitmek üzere havalanan uçağın, yaklaşık yarım saat sonra radarda kaybolduğu belirtildi.

Yolcu ve mürettebat olarak 92 kişinin bulunduğu uçağın radarda kaybolduğu sırada deniz üstünde olduğu ifade edilen haberde, uçağın büyük olasılıkla denize düştüğü kaydedildi.

34 CESET BULUNDU
Beyrut'tan havalandıktan kısa süre sonra alev alarak düşen Etiyopya Havayollarına ait yolcu uçağıyla ilgili arama kurtarma çalışmalarında en az 34 cesede ulaşıldığı bildirildi.

Arama kurtarma çalışmalarına katılan Kıbrıs Rum kesiminin Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, en az 34 cesedin çıkarıldığı belirtildi.

LÜBNAN CUMHURBAŞKANI: "SABOTAJ İHTİMALİ GÖZÜKMÜYOR"
Lübnan Devlet Başkanı Mişel Süleyman, düşen Etiyopya yolcu uçağına sabotaj düzenlenmiş olmasının muhtemel görünmediğini bildirdi.

Süleyman, basın toplantısında, Lübnan'ın Akdeniz kıyısından 3,5 km açıkta denize düşen uçak hakkında yürütülen soruşturma için, "Şu an için sabotaj ihtimali gözükmüyor. Soruşturma esas sebebi belirleyecek" dedi.

SON 10 YILDA DENİZE DÜŞEN UÇAKLAR
Etiyopya Havayollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı Beyrut'tan kalktıktan kısa süre sonra Akdeniz'e düştü.

Son 10 yılda denize düşen uçaklarla ilgili bazı bilgiler şöyle:

31 Ocak 2000: Fildişi Sahili. Kenya Havayollarına ait A310 tipi yolcu uçağı Abidjan'daki havaalanından kalkışından 2 dakika sonra denize düştü. 179 kişinin bulunduğu uçaktaki 169 kişi hayatını kaybetti.
Aynı gün Amerikan Alaska Havayollarına ait bir MD-80, Los Angeles'ın 35 kilometre kuzeyinde mekanik arıza nedeniyle denize düştü, 88 kişi öldü.

24 Ağustos 2000: Kahire'den kalkan Gulf Air'e ait bir A-320, inişine dakikalar kala Bahreyn açıklarında denize çakıldı, 143 kişi öldü.

7 Mayıs 2002: Çin'in China Northern şirketine ait MD-82 tipi uçak Dalian yakınlarında denize düştü, kazada 112 kişi öldü. Pilot tarafından bildirilen yangının düşüş nedeni olduğu sanılıyor.

25 Mayıs 2002: Tayvanlı China Airlines şirketine ait Boeing 747 Tayvan'ın 50 kilometre açıklarında denize çakıldı, 225 kişiden kurtulan olmadı.

25 Aralık 2003: Afrika Ulaştırma Birliği UTA'nın bir Boeing'i Cotonou'dan kalkışı sırasında düştü, 139 kişinin öldüğü kazada 21 kişi kurtuldu.

3 Ocak 2004: Mısırlı Flash Airliens'a ait Boeing 737 Kızıldeniz'e düştü. 134'ü Fransız turist 148 kişi öldü.

3 Mayıs 2006: Ermeni Armavia Havayolu şirketine ait A320 Karadeniz'e düştü. Soçi'den havalandıktan kısa süre sonra düşen uçakta 113 kişi hayatını kaybetti.

1 Ocak 2007: Endonezya Havayolu şirketi Adam Air'e ait Boeing 737 denize çakıldı, 102 kişinin öldüğü kazanın üzerinden 10 gün geçtikten sonra enkaza ulaşıldı.

1 Haziran 2009: Fransız Havayolu şirketi Air France'a ait bir A330 Rio de Janeiro-Paris seferini yaparken Atlantik Okyanusu'na çakıldı. Ölen 228 kişiden biri Türk vatandaşıydı.

30 Haziran 2009: Yemen Havayolu şirketi Yemenia'ya ait bir A310, Komor adaları açıklarında denize düştü, 153 kişinin öldüğü kazadan 12 yaşındaki bir çocuk sağ kurtuldu.

BİZE ULAŞIN