Afganistan'ı sahiplendik

Pakistan ve Afganistan'ın geleceğinin masaya yatırıldığı zirve İstanbul'da başladı. Üç kıtadan onu aşkın ülkeyi buluşturan Türkiye, "Afgan halkına ait çözümlerin desteklenmesi gerektiğini" savundu

Güney Asya'da güvenlik, eğitim ve terör konularının ele alındığı "Türkiye-Afganistan- Pakistan Üçlü Zirvesi ile Afganistan'ın Komşuları Zirvesi" İstanbul'daki Çırağan Sarayı'nda başladı. 28 Ocak Perşembe günü İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenecek olan Afganistan'daki gelişmelerin değerlendirileceği uluslararası toplantıya zemin teşkil eden zirve, bölgedeki güvenliğin tesis edilmesi için büyük önem taşıyor. Türkiye'nin 4'üncü kez ev sahipliği yaptığı zirvede dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, önce Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'yi kabul etti. Görüşmelerde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da hazır bulundu. Gül- Karzai buluşmasının ardından Gül, Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari'yle bir araya geldi.

TÜRKİYE'NİN LİDERLİK ROLÜ
Üç ülke liderinin buluşmasında, asıl gündem maddesini 2011 yılında güvenliğin tamamen Afgan güçlerine devredilmesinin nasıl sağlanacağı oluşturdu. Ayrıca Taliban'ın bu sürece nasıl dahil edileceği ve buna her üç ülkenin vereceği destek de konuşuldu. Zirve sırasında Türkiye'nin "Afgan sahiplenmesi" nin altını çizen Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Engin Soysal, Afganlıların bulduğu çözümün dış güçler tarafından desteklenmesi gerektiğini kaydetti. Afganistan'da Türkiye'nin liderlik rolüne vurgu yapan NATO Sözcüsü James Appathurai de, "Bizim için Ankara'nın rolü NATO'nun diğer üyelerinin rolünden çok daha farklı" dedi. Zirve bildirisinde Afganistan'ın istikrarının önemine vurgu yapıldı. Afganistan'a komşu Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, İran, Suudi Arabistan, BAE ve Çin'den gelen temsilciler de bugün "Afganistan'ın Komşuları Zirvesi"nde buluşacak.

ORTAK BASIN TOPLANTISI
Cumhurbaşkanı Gül, Karzai'den sonra Zardari'yle bir araya geldi. Görüşmelerin ardından üç lider ortak basın toplantısı düzenledi. Afganistan'daki sorunların askeri yöntemlerle çözülümeyeceğine vurgu yapan Gül, konuklarının onura akşam yemeği verdi.

SİLAH BIRAKANA MİLYONLAR
ABD, Afganistan'dan önümüzdeki yıl askerlerini çekmeye başlayacağını açıklarken İngiltere, en az 5 yıl daha kalmayı planlıyor. Perşembe günü Londra'daki Afganistan toplantısında, silah bırakan Taliban militanlarına milyonlarca dolar yardımda bulunulması da gündeme gelecek. Resimde bir Taliban militanı, sıkı güvenlik önlemleri altında mahkemeye götürülürken görülüyor.

DÜNYA BASINI ZİRVEYİ YORUMLADI
New York Times (ABD): Afganistan zirvesi öncesi BM, bazı üst düzey Taliban liderlerini terör listesinden çıkarmaya hazırlanıyor.
Financial Times (İngiltere): NATO stratejisi için zamana karşı yarış başladı.
Reuters (İngiltere): Afgan ve Pakistanlı liderler İstanbul'da işbirliği arayışında
Al Arabiya (BAE): Zirvenin gündemi Taliban ile uzlaşma arayışı olacak.
El Cezire (Katar): Hedef bölgenin güvenliği
AP (ABD): Afganistan konferansları dizisi İstanbul'da başladı. Kapanış konferansı ise Londra'da yapılacak.
Press TV (İran): Afganistan, Pakistan ve bölgenin geleceğini yakından ilgilendiren uluslararası zirve İstanbul'da başladı.

Bilge ESER / Çağdaş ÇETİNDEMİR / Recai KÖMÜR / Duygu GÜVENÇ SABAH

BİZE ULAŞIN