Haitili depremzedeye sevgi dolu 'Türk eli'

Yüzbinlerce kişinin depremde hayatını kaybettiği Haiti'ye yaralıların tedavisi için giden Türk Kızılayı adeta mucize yarattı

Yıkıcı depremin ardından Haiti'ye ulaşan Sağlık Bakanlığı'nda görevli doktorlar ve hemşireler, insan üstü bir çabayla yüzlerce yaralıya müdahale etti. Ölü sayısının 400 binlere tırmandığı ülkede gönülleri fetheden görevlilerimiz, teknoloji harikası cihazlarla yokluğu yıkıp geçiyor. Bilindiği üzere Haiti, 12 Ocak 2010'da , merkez üssü başkent Port au Prince olan 7 büyüklüğündeki deprem felaketiyle yıkıldı. Dünyayı üzüntüye boğan haberin ardından harekete geçen T.C. Sağlık Bakanlığı, tam donanımlı sahra hastanesiyle birlikte 20 doktoru Haiti'ye gönderme kararı aldı. Hazırlıklar kısa sürede tamamlandı ve 3 gün sonra ekibimiz başkente ulaştı. Haiti'yi sokak sokak, enkaz enkaz gezen SABAH, Port au Princee'deki ABD Büyükelçiliği'nin yanıbaşında kurulan T.C. Sağlık Bakanlığı Haiti Sahra Hastanesi'ne giderek insanüstü çabalara şahit oldu. Operatör Doktor Hayri Gültekin'in başhekimliğinde kurulan hastane, 20 kişilik ekiple, 11 gündür felaketten sağ kurtulan Haitililere hizmet veriyor.

HASTANEDE YOK YOK

Kapısında bunaltıcı sıcağa ara ara 'dur' diyen hafif rüzgârla salınan ay yıldızlı bayrağımız bulunan hastanede yok yok. Ameliyathaneden röntgene kadar, her türlü cihaz, yardım bekleyen hastaların hizmetine sunulmuş. 10 yataklı bir müşahede koğuşu ve her türlü tahlilin yapıldığı laboratuvar, 11 günlük insanüstü çabayı anlatmaya yetiyor.

SOKAKLARDAYIZ...

Portatif tribünde sırasını bekleyen hastalar ile yakınları, alanında uzman doktorlarımıza sevgi dolu gözlerle bakıyor. Çadır depo ise ağzına kadar ilaç ve medikal malzemeyle dolu. Hizmet sadece hastaneyle sınırlı değil. Görevlilerimiz Port au Prince sokaklarını gezerek anında müdahalede bulunuyor. Net bir rakam veremeyen ekibimiz, müdahale edilen hasta sayısının 200'den aşağı düşmediğini söylüyor. Sayı her geçen gün tırmanıyor. Kulaktan kulağa yayılan "Türk mucizesi" sayıyı yükselten en önemli etken olarak görülüyor. Kısacası, Haiti halkı Türk sağlık ekibine minnettar ve onları çok seviyor...

'ÇOK GURURLUYUZ'

Birleşmiş Milletler'in kampında konaklayan görevliler, boş buldukları dizüstü bilgisayar aracılığıyla aileleriyle hasret gideriyor. Hemşire Kadriye Çelik "Çocuklarımızı özlüyoruz. Ama burada zor durumda olan çocuklarda bizim çocuklarımız" diyor. KafileBaşkanı Ankara İl Sağlık Müdür Yardımcısı Doktor Mehmet Akif Güleç de "11 gündür insan üstü çaba gösterdik. Gururla çalışıyoruz" diye konuştu.

Bu fotoğraflar birer şaheser


Berlin'de çılgın defile


Hollywood'un evli çiftleriBİZE ULAŞIN