Görüşmeye 'çekilin' şartı

Altmıştan fazla ülkenin katılacağı Londra'daki Afganistan konferansını "zaman kaybı" olarak niteleyen Taliban, "NATO ve ABD güçleri ülkeden çekilmeden müzakere etmeyeceğiz" ded

İlk ikisi 25-26 Ocak'ta İstanbul'da yapılan Afganistan toplantıları dizisinin üçüncüsü bugün İngiltere'nin başkenti Londra'da başlıyor. Taliban, altmıştan fazla ülkenin Dışişleri Bakanı'nın katılacağı Londra'daki konferansın "zaman kaybı" olduğunu ileri sürdü. Afganistan'daki Taliban örgütü yaptığı yazılı açıklamada, uluslararası güçler ülkeden çekilmeden müzakere yapmayacaklarını yineledi. Açıklamada, "geçmişte de benzer konferanslar yapıldığı, ancak hiçbirinin Afganistan'daki sorunlara çözüm getirmediği" vurgulanarak, Londra'daki konferansın da sonuçsuz kalacağı savunuldu. Taliban, "Londra'daki konferansın Afganistan'daki işgali uzatma amacı taşıdığını" ileri sürerek, "Afganistan İslam Emirliği'nin, sorunların tek çözümünü işgalci birliklerin hemen ülkeden çekilmesi olarak gördüğünü" belirtti.

'MOLLA ÖMER HAZIR'

Taliban lideri Molla Ömer'in, 1980'li yıllarda Sovyet askerlerine karşı savaşması için eğittiğini belirten Pakistan İstihbarat Teşkilatı'nda (ISI) "İmam Albay"' diye bilinen emekli general Sultan Emir Tarar da, "NATO birlikleri Afganistan'dan ayrılırsa Taliban lideri ABD ile masaya oturur ve barışı kabul eder" dedi. ABD'nin Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi kıdemli diplomat Richard Holbrooke ise, Afganistan yönetiminin Taliban'ın ılımlı unsurlarıyla uzlaşma çabalarını destekleyeceğini yineledi. Rusya da, Batı'nın parasını vermesi koşuluyla Afganistan'ın yeniden inşasına yardımcı olabileceğini söyledi. Bu arada, İran Londra'daki konferansa katılmayacağını açıkladı. Gerekçe olarak "konferansın amacının Afganistan'daki askeri varlığı artırmaya yönelik olduğu ve bölgenin sorunları çözme kapasitesini dikkate almadığı" gösterildi.

Hindistan'dan zirve notası
HİNDİSTAN'IN
, Afganistan güvenlik toplantısına davet edilmediği gerekçesiyle Ankara'yı protesto etmesi üzerine açıklama yapan Türk diplomatlar, zirveye sadece komşuların davet edildiğini belirtti. Hindistan basınına göre, ülkenin konferansa davet edilmemesi Yeni Delhi'nin tepkisini çekti ve Yeni Delhi, Ankara'ya protesto notası verdi. Dışişleri Bakanlığı Güney Asya Dairesi yetkilileri ise, zirveye sadece komşuların davet edildiğini ve Hindistan'ın Afganistan'a komşu olmadığının altını çizdi.

5 Taliban 'kara liste'den çıktı
LONDRA'DAKİ
Afganistan konferansı öncesi BM Güvenlik Konseyi, "kara listeye" alınan 5 Taliban yetkilisini listeden çıkardı. BM'nin yaptırım listesinden çıkardığı bakanlık yapmış beş Taliban yetkilisinin isimleri şunlar: Taliban rejiminin eski dışişleri bakanı Abdülvekil Mütevekkil, eski ticaret bakan yardımcısı Fazıl Muhammed, eski Sınır İşleri Bakan Yardımcısı Abdül Hakim, eski Planlama Bakan Yardımcısı Muhammed Musa ve Dışişleri Bakanlığı'nın eski basın servisi yetkililerinden Şemsi Sefa.

'Karakul artık sembol değil'
NEW
York Times gazetesinde ünlü Amerikalı modacı Tom Ford'un, Afganistan Devler Başkanı Hamid Karzai'nin giydiği "karakul" adlı şapkanın ülkesini sembolize etmediği gözlemi yer aldı. Haberde Ford'un daha önce Karzai'yi dünyanın en şık ve özgün giyinen devlet adamlarından biri olarak tanımladığı hatırlatıldı. Sokakta karakul giyen Afgan erkeklerinin sayısının azaldığı saptamasının yapıldığı yazıda, Karzai'nin rakibi Abdullah Abdullah'ın takım elbise tercihine dikkat çekildi.

"BİZE GÜVENCE VERİN"
Afganistan konferansı için dün Londra'ya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD'li mevkidaşı Hillary Clinton'la bir araya geldi. 15 dakika süren görüşmenin gündem maddesi Erivan'dı. Davutoğlu Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararını hatırlatarak, Clinton'a net ve tereddüt içermeyecek şekilde bize güvence verin"dedi. Davutoğlu anlaşmanın "flulaşmasına izin vermeyin"mesajını da iletti.

BİZE ULAŞIN