Konser verdiğini hayal etti, enkazda sağ kaldı

RESMİ rakamlara göre yaklaşık 120 bin kişinin can verdiği depremde, enkazdan kurtulanların hikâyeleri de bir bir ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de 18 saat sonra, arkadaşları tarafından kurtarılan görme engelli kemancı Romel Joseph... Joseph tedavisinin sürdüğü ABDFlorida'da enkazda yaşadıklarını anlattı. Bol bol dua ettiğini ve bir yandan da konser verdiğini hayal ederek hayata tutunmaya çalıştığını söyleyen keman sanatçısı Joseph, "Kendimi Çaykovski, Brahms gibi bestecilerin eserlerini çalarken hayal ederek ölüme meydan okudum" dedi.

MÜZİK HAYATI TEHLİKEDE

Depreme New Victorian müzik okulunda yakalanan Romel Joseph, sütunlar��n çökmesi sonucu bacaklarından yaralanmıştı. Joseph'in sol elinde çatlak olduğu da saptanmıştı. Görme engelli sanatçıyı tedavi eden doktorların, elindeki çatlağın onun müzik kariyerini bitirebileceğinden kaygılandığı belirtiliyor. Taburcu olur olmaz ülkesine dönmek isteyen Romel Joseph ise yıkılan müzik okulunun yeniden inşasına yardım etmek istediğini söylüyor. Elindeki sakatlığın sanat hayatını bitirmeyeceğinden emin olduğunu da söylüyor.

PAPAZ: DEPREMİ DURDURDUK

Yunanlı bir papaz, görev yaptığı manastırın da bulunduğu deprem bölgesinde Richter ölçeğine göre büyüklüğü 5'i aşan sarsıntıları, okunan özel dualarla durduklarını iddia etti. Trikorfo bölgesi papazı Nektarios Mulatsiotis, basına konuşarak, "Geçen hafta başkent Atina'nın 160 kilometre kuzeybatısındaki Navpakto kenti ile Trikorfo'da kaydedilen, ev ve işyerlerinde maddi hasara yol açan 5.2 ve 5.1 büyüklüğündeki depremlerin yanı sıra bunları izleyen onlarca artçı sarsıntının bir anda durduğunu, bunun da çevre manastırlarda okunan özel dualar sayesinde olduğunu" savundu. Yunan basını ise ilginç iddia için papaza sert eleştiri getirdi.

DEHŞETİ FOTOĞRAFLADI SONRA YARDIMA KOŞTU
Polis Oktay Kaygısız, o andan itibaren yaşadıklarını ise şöyle anlatıyor: "Port-au Prince'in nispeten 'elit' bir mahallesi olan Petyonville'de oturuyorum. Biraz daha ilerideki Delmas Mahallesi ve Petyonville arasında tur atarken, fotoğraflar çektim. Sonra da arama-kurtarma çalışmalarına katıldım." Oktay Kaygısız'ın objektifine takılan kareler, yaşanan felaketin boyutlarını sıcağı sıcağına ortaya koyuyor...

SOKAĞA FIRLADI
Haiti'de Türk Polis Gücü'nde görev yapan Emniyet Amiri Oktay Kaygısız, sarsıntıyla beraber elinde fotoğraf makinesiyle kendini sokağa atmış.

BİZE ULAŞIN