'One minute' platformu kuruldu

Irak'ın kuzeyindeki Kerkük kentinde barış ve adalet için, 'One Minute' platformu kurdu.

Türkmen Adalet Partisi'nin girişimiyle kurulan platform üyeleri, amaçlarının küresel barışa bir katkı yapmak olduğunu söyledi.

Kerkük İl Meclisi'nin Türkmen üyesi Hasan Turan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'taki çıkışından ilham aldıklarını belirterek, "Gerek Kerkük'te, gerekse Irak ve Ortadoğu'da akan kanın durmasını istiyoruz. İnşallah yakında insan haklarına ihlal eden herkese 'one minute' denir." diye konuştu. Turan, başta Amerikalılar olmak üzere Iraklıların kanını dökenlere 'dur' denmesini istedi.

Partinin siyasi büro üyesi Abdulvahab Hasan Ali, Irak Türkmenlerinin Gazze'deki Filistinlilerin yaşadığı acıların bir benzerine maruz kaldıklarını savundu. Siyasi büro üyelerinden Murat Abdülvahid Gidik de 'one minute' çıkışının yıldönümünde Erdoğan'dan kendileri için de bir 'one minute' demesini beklediklerini ifade etti. Cevdet Zülal ise Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Başbakan Nuri el Maliki'den bir dakika için kendilerine de söz hakkı tanımalarını istedi. Zülal, "Türkmen milletinin haklarının masaya yatırılmasını istiyoruz. Ülkedeki üçüncü etnik grup olarak hakkımızı savunmak istiyoruz." dedi.
BİZE ULAŞIN