Ölüm ile yaşam arasında bir an

"Ölü değil" haykırışlarıyla çöplükten çıkardığımız kadını apar-topar Sahra Hastanesi'ne götürdük. Burada kendine gelen kadının anlattıkları, Haiti'deki dramı dile getiriyordu: Günlerdir açım. Çöpte yemek ararken, bayılmışım

Depremle yerle bir olan Haiti'nin başkenti Port-au Prince sokaklarında dolaşırken her an her şeyle karşılaşmak mümkün... İHH (İnsani Yardım Vakfı) ekibinin cipiyle önceki gün başka bir adrese giderken, bir anda 5-6 kişinin "She is not dead" (Kadın ölü değil) diye bağırdığını duyduk. Kimse aldırmadan yoluna devam ederken, sağımızdaki çöplükte ölü gibi yatan bir kadın gördük. Cipi kullanan İHH yardım gönüllüsü, Pakistan asıllı İngiliz vatandaşı Muhammed Shakiel Shabir, hemen aracı durdurarak koşmaya başladı. Kadını hemen kucaklayan Muhammed, cipe oturttu. Gölgeye geçince kadının gözlerini açtığını fark edip rahatladık.

ANINDA MÜDAHALE

Hemen flaşörleri yakıp, sirenler eşliğinde yakında bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Merkezi'ne doğru yola çıktık. 10 dakika sonra, Sağlık Bakanlığı'nın oluşturduğu Sahra Hastanesi'nde görevli sağlık personelinin kaldığı çadıra ulaştık. O gün çadırda nöbetçi kalan hemşire Kadriye Çelik hemen kadına müdahale etti ve kadının açlıktan bayıldığını hemen anladı. Önce bol su içirildi, ardından Türkiye'den getirilen tahin helvası, meyve suyu ve bisküvi yedirildi. Bu sırada iletişim için de, merkezde görevli bir Haitili bulunarak, kadınla konuşturuldu. Kadının anlattıkları, Haiti'deki dramın çarpıcılığını ortaya koyuyordu: "Günlerdir bir lokma bile yemedim. Çöplükte yiyecek arıyordum. Birden güneşin altında başım döndü. Gözlerimi araçta açtım."

KIZILAY'IN ÇADIRKENTİ

Türk Kızılayı Haiti'de yardım çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Tabarre bölgesinde bir çadırkent kurarak yaklaşık bin depremzedenin acil barınmalarını karşılayan Türk Kızılayı, bir yandan da acil gıda yardımlarına devam ediyor. Port-au Prince'in, Delmas 3 bölgesinde afetzedelerin kaldığı kamptaki ihtiyaç sahiplerinin şu ana kadar gıda yardımı almadığını tespit eden Kızılay Haiti İnsani Yardım Ekibi, Dominik Cumhuriyeti'nden tedarik ettiği bir kamyon gıda kolisini ihtiyaç sahiplerine tek tek elden ulaştırdı. Bir ailenin 2 haftalık gıda ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanan gıda kolilelerinde 2 paket makarna, 1 kutu salça, 5 adet balık konservesi, 3 şişe sıvı yağ, 1 adet tuz, 1 paket pirinç, 1 paket barbunyanın yanı sıra, 12 şişe de su bulunuyor. Oldukça zor ve hijyenik olmayan şartlarda yaşam mücadelesi veren afetzedeler, yardımlarından dolayı Türk Kızılayı ve Türk Halkına teşekkür etti.

BİZE ULAŞIN