Oraya çıkmak 110 dolar!

Dubai'de açılışı yapılan ve dünyanın en yüksek binası unvanını alan Burc El Halifa'nın 450 metre yüksekliğindeki seyir terasına rezervasyonsuz ve sıra beklemeden çıkmak isteyenler 110 dolar ödüyor.

Bütün dünyada Dubai'nin ekonomik kriz nedeniyle sorunlarla boğuştuğu haberleri yayınlanırken, sokaklarda ise ihtişamlı yaşam devam ediyor. Dubai'de yapılan dünyanın en yüksek binasının halka açılan seyir bölümü ve hemen altında yer alan 1 milyon 114 bin metre kare büyüklüğündeki "Dubai Mall" ilgi çekiyor.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Dubai'de, geçen ay açılışı yapılan ve 828 metre yüksekliğiyle, dünyanın en yüksek binası olarak tescillenen Burc El Halifa'daki dünyanın en yüksek seyir terası halkın ziyaretine açıldı.

450 metre yükseklikte ve binanın 124. katında bulunan, açık ve kapalı alanları olan terasa, dünyanın en hızlı asansörü ile 55 saniyede çıkmak mümkün. Ancak bunun için yetişkinlerin 27, çocukların ise 20 dolar ödemesi ve önceden rezervasyon yaptırılması gerekiyor. Rezervasyonsuz Dubai'ye gidip dünyanın en yüksek noktasından şehri seyretmek isterseniz, bu kez kişi başı 110 dolar ödeyerek sıra beklemeden içeri girebiliyorsunuz. Bu fiyat yaşı büyük ya da küçük olsun herkes için aynı.

Bilet alıp giriş bölümüne gelen konukları, önce dünyanın en yüksek binasının büyük bir maketi karşılıyor. Hemen yanındaki ekranlarda ise, dünyanın diğer yüksek binalarıyla karşılaştırmalar ve binanın özellikleri multimedya dokunmatik ekranla anlatılıyor.

Girişte asansörlere giden yoldaysa, binanın yapımının ilk günlerinden itibaren geçirilen aşamalar, fotoğraflarla anlatılıyor.

Binanın açık seyir terasına, dünyanın en hızlı asansörüyle çıkıp, Dubai'yi 360 metre açıyla izleme imkanınız bulunuyor.

Burc El Halifa'nın içinde bürolar ve rezidansların yanında "ultra lüks" olarak nitelendirilen Armani Otel de gelecek ay hizmete açılacak.

Dünyanın en yüksek binasının altında yer alan Dubai Mall ise, dünyanın en büyük alışveriş merkezi olarak nitelendiriliyor. Dubai Mall içinde değişik markalarda ürünler satan 1200 mağaza, altın ve mücevher satan 220 mağazanın yer aldığı Altın Çarşısı ile Bloomingsdale's, Galleries Lafayatte gibi dünyaca ünlü mağaza zincirleri yer alıyor. Toplam büyüklüğü 1 milyon 114 bin metrekare olan çarşıyı bir günde gezmek imkansız olarak nitelendiriliyor.

Çarşıda gezmekten yorulanlarıysa, binanın 3,5 kilometre uzunluğundaki yürüyüş bölümünün yanında yapılan ve dünyanın en seçkin 22 restoranının yer aldığı Emirates Bulvarı bekliyor. Burada, bir yandan yemek yenirken, özellikle akşamları bir yandan da dev havuzda yapılan ışıklı su gösterisi izlenebiliyor

BİZE ULAŞIN