104 bin 637 kişilik dev koro

Hindistan'ın Yaşama Sanatı Derneği tarafından organize edilen ve dünyanın en kalabalık 104 bin 637 kişilik dev korosu, Guinness dünya rekorlar kitabına girmeye hak kazandı.

Bu yıl 12 Ocak'ta Hindistan'ın üniversiteler şehri Pune'de organize edilen Atarnaad adlı programda dev koro Hindistan'ın milli şarkısı 'Vande Mataram'ı toplu halde söylemişti. Şarkı söyleyen sanatçılar arasında Shankar Mahadevan, Pandit Rajan, Sajan Mishra gibi Hindistan'da bilinen isimler de bulurken, organizasyon bu kadar sanatçının bir araya getirilmesi adına bir ilk niteliği taşıyor.

105 bine yakın kişiyi bir araya getirmeyi başaran Yaşama Sanatı Derneği, amaçlarının müzik ve maneviyatı bir araya getirerek, depresyonlarla dolu hayata bir renk katmak olduğunu açıklamıştı. Dernek başkanı ve manevi lideri Ravi Shankar, Hindistan'da müritleri ile organize ettiği dev bütçeli organizasyonlarla biliniyor. Shankar'ın 2,5 milyon kişi katılan doğum günü organizasyonu için 50 milyon dolar harcanmıştı.

Yaşama sanatı derneği daha önce de 1200 Mohiniattam dansçısını Kerala eyaletinde 2006 yılında bir araya getirerek ve 2008 yılında 1094 Sitar sanatçısını bir araya getirerek Guinness dünya rekorları kitabına girmişti.
BİZE ULAŞIN