Kutup ayısı yavrularını geziye çıkarttı

Moskova Hayvanat Bahçesinde 4 ay önce doğan yavru kutup ayıları mağaranın dışına çıkmaya başladı.

Güneş ışığı altında doyasıya oynayan yavru ayıcıklar, gelen vatandaşları tebessümsüz bırakmıyor.

Soğukların devam ettiği Moskova'da Aralık ayında iki yavru doğuran kutup ayısı,güneş çıkınca yavrularını gezdirmeye çıkıyor. Hayvanat bahçesi basın sözcüsü ayı yavrularının sadece süt emdikleri için bünyelerinin zayıf olduğunu ve bu yüzden sadece sıcak günlerde dışarıya çıkabildiklerini belirtti. Şu anda yavruların 10 kilo kadar ağırlığında olduklarını belirten sözcü, yavruların et ve balık yemeye başladıkları zaman güçleneceklerini ve rahatça dışarıda dolaşabileceklerini belirtti.

Ayılar hayvanat bahçesinde en popüler hayvanlar. Bırakın çocukları büyükleri bile yavruları görmek için uzun kuyruğa giriyor. Yavru ayıların birbiriyle oynaması, zaman zaman annenin koynuna saklanması gelenlerin neşelenmesine vesile oluyor.Bir kaç ay sonra hızlı gelişmesi beklenen yavruların Rusya'nın farklı hayvanat bahçelerine götürülmesi planlanıyor.

1864 yılında kurulan ve Rusya'nın ilk hayvanat bahçesi olma unvanına sahip Moskova Hayvanat Bahçesi 2009 yılında 145. kuruluş yıldönümünü kutlamıştı. Dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden sayılan Moskova Hayvanat Bahçesi bünyesinde binden fazla tür ve yaklaşık 8 bin hayvan bulunuyor.

BİZE ULAŞIN