Tuzlu ekmekle gelen özür

Davutoğlu'nun Sırp meslektaşıyla tuzlu ekmek yiyerek başlattığı diplomasi, Belgrad'ın Srebrenica katliamı için özür dilemesiyle noktalandı. Sırada, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı'nın Sırbistan ziyareti var

TÜRKİYE'NİN öncülüğünde masaya oturan Sırbistan ve Bosna Hersek arasındaki yakınlaşma Sırbistan parlamentosunun aldığı kararla bir adım öteye taşındı. Bu karara giden yolda, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Sırp meslektaşı ile tuza ekmek banıp yedi, Bosnalı meslektaşı ile rotayı son anda Saray Bosna'ya çevirdi ve gece yarısı havaalanında metinleri müzakere etti. Önce yıllardır Belgrad'da boş olan Bosna Hersek Büyükelçisi'nin adında uzlaşma sağlandı. Ardından da Sırp Parlamentosu'nun 1999'da Srebrenica'da öldürülen 8 bin Boşnak için aldığı özür kararı geldi. Şimdi sırada Bosna Hersek Cumhurbaşkanı'nın Belgrad'ı ziyareti ardından da 11 Temmuz'daki Srebrenica katliamı törenlerine Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç'in katılması bulunuyor.

15 YIL SONRA GELEN ADIM

Bu noktaya, 10 Ekim 2009'da Davutoğlu'nun Sıbrbistan ve Bosna Hersek'e "arabulucular olmadan gelin üçümüz sorunlarımızı konuşalım" önerisini yapmasıyla gelindi. Öneri kabul edilince o tarihten bu yana üç ülkenin bakanı 5 ay boyunca her ay buluştu. Belgrad'daki ilk tarihi toplantıda, Sırp Bakan Vuk Jeremiç, Davutoğlu'nu geleneksel tuzlu ekmekle karşılamıştı.
BİZE ULAŞIN