Ada'daki görüşme turunda yüzde 50 ilerleme sağlandı

Kıbrıs'ta iki yıla yakın süredir devam eden görüşmelerdeki altı başlıktan üçünde uzlaşmaya ulaşıldı. Talat, "2004'ten sonra moral üstünlüğü ele geçiren Türk tarafı, kazançlı çıkmıştır" dedi

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, adada 19 aydır devam eden müzakerelerde önemli kazanımlar elde edildiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Talat ve Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas arasında Eylül 2008'den beri yürütülen müzakerelerde 71. görüşme salı günü gerçekleşmişti. KKTC'deki cumhurbaşkanlık seçimi öncesinde son kez görüşen liderler, şu ana kadar sağladıkları ilerlemeleri açıklayacaklarını duyurmuştu. Ancak Rum lider Hristofyas geri adım atınca, Mehmet Ali Talat basının karşısına tek başına çıkarak gelinen aşamayı anlattı. Talat, dünkü toplantıda müzakerelerdeki altı başlıktan Yönetim ve Güç Paylaşımı, Avrupa Birliği ve Ekonomi konularında ciddi ilerlemeler kaydettiklerini aktardı.

TEK EGEMENLİK TEK KİMLİK

Talat sözlerini şöyle sürdürdü: "23 Mayıs tarihli açıklamada, Kıbrıs'ta iki kesimli, iki toplumlu ve BM Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği şekilde bir federasyonun kurulacağı ve tek uluslararası kimliğe sahip olacak bu ortaklığın federal bir hükümetin yanı sıra eşit statüde, bir Kıbrıs Türk kurucu devleti, bir de Kıbrıs Rum kurucu devleti olacağı üzerinde anlaşılmıştır. 1 Temmuz'da da tek egemenlik ve tek vatandaşlık konularında prensipte anlaşıldığı, bu konuların uygulamadaki detaylarının ise tam teşekküllü müzakerelerde ele alınacağı kayda geçirilmiştir."

'MORAL ÜSTÜNLÜK BİZDE'
Kıbrıs Türk halkının, 2004'te düzenlenen referandumlarda açık biçimde ortaya koyduğu çözüm ve uzlaşma iradesi ile uluslararası camiada ele geçirilen moral üstünlüğünün devam edeceğini dile getiren Talat, "Yaşanan gelişmeler şüphe götürmez bir şekilde göstermiştir ki istikrarla ve kararlılıkla izlenen yapıcı, çözümü zorlayan politikasından Türk tarafı bugüne kadar kazançlı çıkmıştır ve bundan sonra da kazançlı çıkacaktır'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN