Bu defile bir ilk!

Irak'ın kuzeyindeki Kerkük kentinde Türkmen kimliğini yaşatmak için Türkmen Elbisesi Defilesi adlı bir defile düzenlendi.

Irak Türkmenleri Kardeşlik ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen ve kentte bir ilk olma özelliği taşıyan defile, yer sorunu yaşanınca bir konferans salonunda gerçekleştirildi. Kerkük Şehit İsmail İbrahim Konferans Salonu'nda düzenlenen defile, Türkmen vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

Kerkük'te böyle bir defileye çok ihtiyaç olduğunu belirten organizatörlerden Şayika Şerif, amaçlarının Türkmen kültürünü yaşatmak olduğunu söyledi. Defilenin çok ilgi çektiğini kaydeden Şerif, "Bu tür bir etkinlik 2007 yılında yaptık. Ancak o hayal ettiğimiz gidi değildi. İnşallah bu defile ile birlikte hayalimiz güçleşir." dedi.

Defileye katılan modellerden Esen Muhammed ise Kerkük'te daha önce böyle bir defile görmediği için katıldığını ifade etti. Muhammed, "Bundan önce böyle bir şey yoktu. Bu ilk defa oluyor. Çok güzel oldu. Böyle bir şey görmemiştim. İnanmadığım için defileye katıldım. Katıldıktan sonrada inandım. Şimdi çok farklı duygular içerisindeyim, anlatamam." ifadelerini kullandı.

Defileyi izleyen Münevver Molla Hasun ise defileyi heyecanla izlediğini ve gelecek yıl erkeklerin de defilede yer almasını istediğini dile getirdi.

Tasarımcısı İlham Şerif ise defile için 10 gelin elbisesi tasarladığını ve bunların çok büyük ilgi gördüğünü kaydederek, gelecek defilelerde daha güzel elbiselerle katılacağını ifade etti.

BİZE ULAŞIN