İşte Erdoğan'ın ABD kararı

ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi'nce kabul edilen Ermeni "soykırımı" tasarısının ardından ABD ziyaretini erteleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gelecek hafta Washington'da yapılacak Nükleer Zirve'ye katılacağını açıkladı.

Cuma namazı çıkışında gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Erdoğan, 12-13 Nisan tarihlerindeki Küresel Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılacağını açıkladı. Erdoğan, bu gezisi sırasında ABD Başkanı Barack Obama'yla görüşeceğini de söyledi.

Erdoğan ayrıca, Büyükelçi Namık Tan'ın da önümüzdeki hafta ABD'ye gideceğini kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda yapılacak Anayasa değişikliği oylamasında partisinden fire bekleyip beklemediği sorusuna, ''Böyle bir şey düşünmek istemem'' yanıtını verdi.
Erdoğan, cuma namazını kıldığı Başyazıcı Camisi'nden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.
ABD gezisi ve Tekel işçilerinin eylemiyle ilgili olarak CHP Lideri Deniz Baykal'ın, ''Başbakan, Amerika karşısındaki geri çekilişinin hıncını öyle anlaşılıyor ki Tekel işçilerinden alıyor'' değerlendirmesinin anımsatılması üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

''Bu tür bir benzetmeye siz ne denli acaba ilgi duyuyorsunuz? Bunun birbiriyle uzaktan, yakından hiç alakası var mı? Ben ismini ağzıma almayacağım için konuşmayacağım bugün. Ama bu tür bir benzetmenin ne kadar alakasız olduğu ortada. Beyefendinin artık ne kadar çelişki içinde olduğu ortada. Bunu değerlendirmeye gerek yok. Tekel işçilerinin buraya gelme olayını ise tamamıyla provokatif, ideolojik böyle bir yaklaşım olarak biliyorum. Gelenler Tekel işçisi değildir, cüzi miktarda, sembolik bir Tekel işçisi vardır. Bunun dışındakiler tamamen örgütlerdir. Bunların içinde aşırı uçlara da vardır. Ve bütün bu yapılanlar ülkemizin şu anda girmiş olduğu olumlu süreci gölgelemeye, etkilemeye yöneliktir. Bundan tabii muhalefet ciddi manada rahatsız olmaktadır. Çünkü şu anda açıklanan rakamlar gördüğünüz gibi ortada. Büyüme ile ilgili rakamlar ortada, ihracatla ile ilgili Ocak, Şubat, en sonunda Mart çok çok ciddi manada adeta zirve yapmış durumdadır. Bu şekilde, inşallah 2010'u tamamlarsak... Biz her ne kadar 3.5 diye mütevazı bir oranla büyümeyi ifade ettiysek de görünen o ki OECD, IMF, Dünya Bankası'nın ifade ettikleri 4.5 gibi bir büyümeyi belki de daha fazlasıyla yıl sonunda inşallah yakalayacağız.''

OBAMA İLE GÖRÜŞME

Başbakan Erdoğan, ''Anayasa değişikliği teklifi oylamasında herhangi bir fire bekliyor muzunuz?'' sorusuna, ''Böyle bir şey düşünmek istemem'' yanıtını verdi.''Obama ile görüşecek misiniz?'' sorusu üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

''Görüşeceğimiz çok şey var, tabii görüşeceğiz. Buraya gelecek olan 40'ı aşkın ülkenin devlet başkanları, hükümet başkanları var. Bunların bir kısmıyla benim görüşmelerim olacak, bir kısmıyla Dışişleri Bakanımın görüşmeleri olacak. Bu görüşmeler sadece bir basit misafir ağırlama olayı değildir. Bunlar bizim için önemli fırsatlardır. Biz bu ziyaretleri de en güzel, en ideal şekilde her gidişimizde değerlendiririz.'' Tekel işçilerine ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, ''Açıklamamı yaptım atılan bütün adımlar atılmıştır'' dedi.

BİZE ULAŞIN