Haber turu..

'Soykırım kararı'nı geri aldılar
Ukrayna'nın Harkoy bölgesindeki bir yerel belediye meclisi, 1915 yılında yaşanan olaylara ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili daha önce kabul ettiği "soykırım kararı"nı iptal etti. Kırım Haber Ajansı'nın haberine göre, İzyum Şehir Belediye Meclisi, Aralık 2009 tarihinde kabul ettiği Ermeni iddialarıyla ilgili kararı, 26 Mart'ta yapılan toplantıda geçersiz ilan etti. Haberde, Ukrayna'da alınan bu iptal kararının, dünyada 1915 olaylarıylü ilgili ilk iptal örneği olduğu belirtildi.

'İki ülke daha bizi tanıyacak'
Abhazya Dışişleri Bakanı Maksim Gvindzhiya, Latin Amerika ülkeleri Ekvador ve Bolivya'nın kendilerini tanımaya hazırlandıklarını duyurdu. Latin Amerika ülkelerinde temaslarda bulunan heyetin başında bulunan Gvindzhiya, "Çok olumlu görüşmeler yaptık" dedi. Bölge heyeti Venezüella, Arjantin ve Şili'yi de ziyaret etti. Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığını şu ana dek Rusya dışında Nikaragua, Venezüella ve Pasifiklerin küçük ada ülkesi Nauru tanıdı.

Merkel'den ustasına kutlama
Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün 80'inci doğum gününü kutlayacak olan eski Başbakan Helmut Kohl'ü tebrik etti. Merkel, internet üzerinden yayımlanan bir video mesajında Kohl'ün, iki Almanya'nın ve Avrupa'nın birleşmesiyle ilgili olarak her zaman anılacağını belirtti. Kohl'ün onursal parti başkanlığı sıfatı, CDU adına yasa dışı yollardan bağış topladığını itiraf etmesinden sonra geri alınmıştı.

Üç Alman askeri öldürüldü
Kunduz kenti yakınlarında bir Alman devriyesine düzenlenen saldırıda 3 Alman askeri öldü. Almanya'nın Potsdam kentindeki komuta merkezinin bir sözcüsü, Talibanın saldırısında 3 Alman askerinin öldürüldüğünü, 5 askerin de ağır yaralandığını belirtti. Bölgedeki çatışmanın sürdüğü belirtildi. Bu ölümlerden sonra Afganistan'a yeni asker gönderme kararı alan Merkel hükümetine yönelik eleştiriler artacak gibi görünüyor.

BİZE ULAŞIN