Obama'dan kritik nükleer indirim kararı

ABD'nin Türkiye, İtalya, Hollanda, Almanya ve Belçika'daki üslerde bulunan 200 adet nükleer bomba stokunu azaltacağı ileri sürülüyor

ABD Başkanı Barack Obama'nın, ülkesinin nükleer silahlarla ilgili politikasını gelecek hafta yeniden düzenleyeceği iddia edildi. Bu kapsamda, Washington'un Türkiye'nin de aralarında bulunduğu NATO üyesi 5 Avrupa ülkesinden nükleer bombalarını geri çekebileceği ileri sürüldü. İngiliz Times gazetesinin haberine göre, Obama'nın politikası ABD'nin nükleer silahlarla ilgili stokunu azaltmasını, yeni sistemler ve silahlar geliştirilmemesi taahhüdünde bulunmasını içerecek.

BOMBALARIN MODELİ B-61

Haberde, ABD'nin Avrupa'daki nükleer cephaneliğini de yeniden gözden geçireceği ve NATO üyeleri olan Türkiye, Belçika, İtalya, Almanya ve Hollanda'da bulunan 200 adet B-61 tipi nükleer bombayı geri çekmeyi düşündüğü belirtildi. Gazete, uzun süreli bir anlaşmaya göre bu ülkelerin uçaklarından, bir ihtilaf halinde ve ABD'nin onaylaması durumunda, Amerikan B-61 bombalarının atılabileceğini de kaydetti. Obama, geçen yıl nisan ayında Prag'da yaptığı konuşmada "nükleer silahların olmadığı bir dünya" vizyonu ortaya koymuştu. ABD'nin, 8 Nisan'da Rusya ile imzalayacağı yeni "Nükleer Silahların İndirimi Antlaşması" (START) öncesinde, bu hafta içinde "yeni nükleer duruşunu" açıklaması bekleniyor.

BİZE ULAŞIN