Tarihte bir ilk

Amerikan uzay mekiği Discovery, Florida eyaletinde Atlas Okyanusu kenarındaki Cape Canaveral Uzay Üssündeki rampasından yörüngeye fırlatıldı.

320-400 bin metre irtifada yörüngede yapımı süren Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) 7 kişilik mürettebatıyla giden ve ikmal malzemesi götüren Discovery mekiği, UUİ'ye kenetli olarak 13 gün görev yapacak. Toplam 13 astronot ve kozmonot, kenetli mekikle UUİ'de çalışacak. Discovery'nin Yer'den (Florida-Cape Canaveral Kennedy Üssünden) çıkışı ve geri dönüşü toplam 13 gün sürüyor.

* FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

8,5 DAKİKADA YÖRÜNGEYE ULAŞTI

Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) gitmek üzere 3'ü kadın 7 astronot taşıyan Amerikan uzay mekiği Discovery, Florida'dan fırlatıldıktan 8,5 dakika sonra yörüngeye ulaştı.

Amerikan uzay kurumu NASA'nın belirttiğine göre, yörüngeye ulaşmadan kısa süre önce dış yakıt tankı mekikten ayrılarak, parçalanacağı atmosfere yeniden girdi.

TSİ 13.21'de fırlatılan Discovery'yi uzaya tırmanışının ilk iki dakikasında itişin yüzde 80'ini sağlayan iki dev füze de öngörüldüğü üzere mekikten ayrılarak Atlas Okyanusu'na düştü.

Mekik, kendini taşıyan füzelerle yörüngeye ulaşmak için sesin 5 katı süratle saatte 26 bin km hızla ilerlerken, yörüngeye yaklaştıkça üç motoru çok düşük sıcaklıklarda çalışan hidrojen ve sıvı oksijen yakıtını da tüketti.

4 KADIN AYNI ANDA YÖRÜNGEDE

Discovery'den sonra üç mekik daha fırlatılacak ve 1981'den beri süren mekik tarihi son bulmuş olacak.
Discovery'nin bugünkü fırlatılıştan sonra iki güne yakın sürede UUİ'ye çarşamba günü kenetlenmesiyle, uzay uçuşlarının tarihinde ilk defa 4 kadın aynı anda yörüngede olacak.

Discovery'nin 7 kişilik mürettebatının 3'ü kadın. Bunlardan biri 39 yaşındaki Japon astronot Naoko Yamazaki, diğer ikisi 34 yaşındaki Amerikalı eski lise fen öğretmeni Dottie Metcalf-Lindenburger ve iki kez uzaya çıkmış olan 43 yaşındaki Amerikalı havacılık ve uzay mühendisi Stephanie Wilson.
Rus uzay aracı Soyuz, dün biri kadın olmak üzere 3 astronotu UUİ'ye getirdi.

Böylece Discovery öngörüldüğü gibi çarşamba günü istasyona kenetlenince, uzayda ilk kez aynı anda 4 kadın astronot yörüngede görev yapacak.

BİZE ULAŞIN