Büyükelçi krizinin İsrail'deki yankıları

İsrail Dışişleri Bakanlığı'nca küçük düşürülen Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'un yeni büyükelçiler kararnamesiyle merkeze alınacağı haberleri, İsrail basınında yankı buldu.

Yedioth Ahronoth gazetesi, "Ankara'daki İsrail Büyükelçiliği'nden Kudüs'e gönderilen telgrafta "güvenilir bir kaynağın' büyükelçinin "güven kaybı' nedeniyle transfer edildiğini belirtti" diye yazdı. Haaretz, Çelikkol'un "alçak koltuğa" oturtularak aşağılandığını anımsatırken Jerusalem Post ise, olaydan sonra Çelikkol'un Kudüs'te hiçbir üst düzey görüşme yapmadığına işaret ederek, Gazze Operasyon'ndan bu yana iki ülke arasındaki ilişkilerin sürekli yokuş aşağı gittiği yorumunu yaptı.

YEDİOTH AHRONOTH

İsrail'in büyük gazetelerinden Yedioth Ahronoth'un sitesinde "Türkiye, küçük düşürülen Ahmet Oğuz Çelikkol'un yerine yeni bir büyükelçiyi belirliyor" derken görevine başlayalı bir yıl bile dolmadan Çelikkol'un merkeze alınacağını ve yerine Ortadoğu işleri uzmanı Kerim Uras'ın getirileceğinin belirtildiğini kaydetti. Gazete, "Ankara'daki İsrail Büyükelçiliğinden Kudüs'e gönderilen telgrafta "güvenilir bir kaynağın' büyükelçinin "güven kaybı' nedeniyle transfer edildiğini belirtti" diye yazdı.

J.POST: "GAZZE OPERASYONUNDAN BERİ İLİŞKİLER SÜREKLİ YOKUŞ AŞAĞI"

"Türkiye'nin İsrail'deki temsilcisi geri çağırıldı" başlıklı haberinde kararın nedenlerinin henüz açıklanmadığını belirten Jerusalem Post ise, Çelikkol'un, küçük düşürülmesinin ardından merkeze alınmasını talep ettiğinin öne sürüldüğünü kaydetti.

Ancak Şubat ayında yazdığı bir haberde Çelikkol'un başka göreve atanmasını talep etmemekle birlikte maruz kaldığı hakaretten dönüşün olmadığını da söylediğini yazdığını anımsatan gazete, "11 Ocak'ta yaşanan olaydan bu yana Çelikkol, Ankara ziyareti sırasında Savunma Bakanı Ehud Barakt ile bir araya geldi ama Kudüs'te hiçbir üst düzey görüşme yapmadı" dedi. Gazete, şu yorumu da yaptı:

"İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkiler, Türkiye'nin arabuluculuğunda Kudüs ve Şam arasındaki görüşmelerin, Araplar ve Türklerin İsrail Silahlı Kuvvetlerinin Kurşun Dökme (Gazze) Operasyonuna büyük tepkileri nedeniyle kesilmesinden beri sürekli yokuş aşağıya gidiyor."

HAARETZ: "ALÇAK KOLTUĞA OTURTULARAK KÜÇÜK DÜŞÜRÜLDÜ"

Diğer büyük İsrailli gazete Haaretz de, "Türkiye, İsrail'e yeni bir büyükelçi atayacak" başlıklı haberinde Büyükelçi Çelikkol'un Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Ayalon tarafından küçük düşürüldüğüne dikkat çekti. Gazete, Ayalon'un Çelikkol'a yönelik davranışlarının yakışık olmadığını kabul ettiğini, ancak bunu yeterli bulmayan Türkiye'nin talebi üzerine ve Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in devreye girmesi ile resmi bir biçimde özür dilediğini anımsattı.

BİZE ULAŞIN