Haber turu

İki gemi, yoğun sisten Hereke'de çarpıştı
İZMİT
Körfezi Hereke açıklarında Alman bayraklı CMA CGM Verlaine ile Malta bayraklı Odessa Star isimli konteynır gemileri, Hereke açıklarında yoğun sis nedeniyle çatıştı. Gövdesinde, su seviyesinin üst kısmında 10 metrelik yırtık oluşan ve 6 derece sancak tarafına yatarak bir miktar su alan CMA CGM Verlaine, batma ihtimaline karşı karaya oturtulmak üzere 4 römorkör tarafından Yalova'nın Altınova ilçesi Hersek Burnu açıklarına çekildi. Ciddi bir hasar almayan Odessa Star ise Eskihisar demir yerine demirledi. Öte yandan, İstanbul'da Boğaz'dan geçen bir yabancı bandıralı gemi, çarptığı balıkçı teknesini batırdı. Abbas ÇAKAR

Gelibolu, Aden'de 21 rehineyi kurtardı
ADEN
Körfezi'nde görev yapan TCG Gelibolu Fırkateyni'nin takip ettiği 8 deniz korsanı, gemilerini terk etmek zorunda bırakıldı. Teknedeki 21 rehine de kurtarıldı. Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgi notunda, ticaret gemilerinin güvenlik koridorunda, Danimarka bayraklı "Torm Ragnhild" isimli gemiye ateş açıldığı kaydedildi ve şu bilgilere yer verildi: "Bahse konu teknenin 02 Nisan 2010'da kaçırılan Hindistan bayraklı "WSF Safına Al Gayatri" isimli dhow tipi tekne olduğu tespit edilmiştir. 04 Nisan 2010'da sabaha kadar süren takip sonucu, 8 kişilik deniz haydudu grubu, icra etmeyi planladıkları muhtemel gemi kaçırma olaylarının engellenmesi nedeniyle ana gemi olarak kullandıkları tekneyi Somali karasularında terk etmek zorunda bırakılmıştır. İnsani yardım maksadıyla yapılan Boarding Harekatı ile kaçırılan teknedeki Hindistan uyruklu 21 rehineye erzak ve tıbbi destek verilerek emniyetle seyir yapabilmeleri sağlanmıştır."

Dumlupınar'ın 81 şehidi törenle anıldı
ÇANAKKALE'DE Nara Burnu önlerinde 57 yıl önce İsveç gemisiyle çarpışarak batan Dumlupınar denizaltısında şehit olan 81 denizci ve diğer şehit denizciler Gelibolu'da törenle anıldı. Feneraltı mevkisindeki Denizaltı Şehitleri Anıtı'ndaki tören, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve saygı atışıyla başladı. Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Alaeddin Sevim, "deniz harp tarihini asil kanlarıyla yazıp feragat ve fedakârlığın en büyük unvanı, rütbelerin en yücesi şehadet mertebesine erişen, denizde, karada ve havada hayatlarını kaybeden şehitlerin en anlamlı hediyeyi verdiğini", kutsal vatan toprakları üzerindeki bağımsız yaşama hakkını armağan ettiğini söyledi. Konuşmaların ardından denizci andı okundu, şehitler anısına denize çelenk bırakıldı.

BİZE ULAŞIN