"Kurbağalar deprem habercisi"

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, erkek kara kurbağaların günler öncesinden depremi hissettikleri ortaya çıktı.

The Open University uzmanları, İtalya'da bir kurbağa üreme tesisinde gerçekleşen bir olay sonrası, kurbağalar üzerindeki araştırmalarını genişletti.

Uzmanlar, geçtiğimiz yıl İtalya'nın L'aquila bölgesindeki bir kurbağa üreme merkezinde bulunan erkek kurbağaların yüzde 96'sının, bölgede meydana gelen depremden 5 gün önce üreme tesisinden kaçtıklarına dikkat çekerek, kurbağaların depremi günler öncesinden seze bildiklerini açıkladı.

İngiliz araştırmacıların raporuna göre, İtalya'da meydana gelen depremin ana üssü üreme tesisine 74 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Raporda, depremin meydana gelmesinden günler öncesinde atmosferde yayılan gaz ve dalgalar nedeniyle özellikle erkek kara kurbağaların davranışlarında belirgin değişimin gözlendiğine dikkat çekiliyor.

Uzmanlar, üreme tesisinde normal şartlarda kurbağaların bulundukları yerleri terk etmedikleri, üreme sezonu bitene kadar bütün kurbağaların yerlerinde kaldıklarını dile getiriyor.

Raporda ayrıca, özellikle deprem öncesi radon gazı ve yer çekimi dalgalarının atmosferdeki elektromanyetik dalgaların değişimini etkilediği, bu değişimin de kurbağalar üzerinde davranış değişikliklerine neden olduğu vurgulanıyor.

Araştırmalarının deprem öncesi ve sonrasında hayvanların davranışlarını gözlemleme ve kendi alanında bir ilk oluşturduğunu söyleyen Dr. Rachel Grant, "özellikle gaz oluşumu ve dalgaların yayılımı gibi sismik ipuçları vermede ve bunları deprem öncesi erken uyarı olarak algılamada kara kurbağalarını kullanılabileceğini söyleyebiliriz." dedi.

BİZE ULAŞIN