Mercan cennetinde petrol sızıntısı

Avustralya'da karaya oturan Çin bandıralı yük gemisinden sızan yakıt, dünyanın en büyük mercan kayalıkları için tehdit oluşturuyor

Çin bandıralı yük gemisinin karaya oturması Avustralya'nın kuzeydoğusunda yer alan dünyanın en büyük mercan kayalıklarını çevre felaketiyle karşı karşıya getirdi. Avustralya'nın Gladstone limanından kalkan ve Çin'e hareket eden "Shen Neng 1" adındaki gemi, cumartesi gecesi ülkenin kuzeydoğu kesiminde Great Keppel Adası'nda karaya oturdu. 65 bin ton kömür ve 950 ton petrol taşıyan gemiden petrol sızdığını açıklayan yetkililer, en büyük tehlikenin geminin gövdesinin parçalanması olduğunu söyledi. Yetkililer, sızan petrolü dağıtmak amacıyla denize kimyasal madde attı. Yakıt sızıntısı miktarının fazla olmamasına rağmen, dünyanın en büyük mercan kayalıklarına ciddi zarar vermesinden endişe ediliyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

TURİZM MERKEZİYDİ

Büyük Mercan Resifi, yaklaşık 2 bin kilometre uzunluğundaki mercan adaları zinciri olarak ülkenin başta gelen turistik merkezleri arasında yer alıyor. Mercan adaları, denizlerde pek çok çeşit ve farklı güzellikte canlının yaşadığı bölgeler olması nedeniyle ekolojik zenginlik açısından da büyük önem taşıyor.
BİZE ULAŞIN