Endonezya'da 7,8'lik deprem

7.8 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiği Endonezya'da, henüz can veya mal kaybıyla ilgili bir bilgi yok...

Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), Endonezya'nın Sumatra adasının, kuzeybatı kıyısındaki Sibolga'nın 205 kilometre kuzeybatısında, 46 kilometre derinlikte yerel saatle 05:15'te 7,8 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı.

Endonezya Jeoloji Ajansı da depremin büyüklüğünü 7.2 olarak açıklarken, merkez üssünün Simeulue Adası'ndaki Sinabang'ın 60 kilometre güneydoğusunda olduğunu bildirdi.

HALK PANİK İÇİNDE
Sumatra adasının kuzeyinde etkili olan 7,8 büyüklüğündeki depremden sonra önemli bir hasar meydana gelmezken, halk büyük panik yaşadı.

Yetkililer, Sumatra'nın kuzeybatı açıklarındaki Simeulue adlı küçük adada 4'ü ağır 12 kişinin yaralandığını belirttiler.

Açe bölgesinde bulunan bu küçük ada Aralık 2004'te Asya'da 220 bin kişinin ölümüne neden olan korkunç tsunami faciasından en çok etkilenen yer olmuştu.

Yerel saatle 05.15'te (TSİ 01.15) meydana gelen ve yaklaşık bir dakika süren deprem nedeniyle paniğe kapılan halk evlerinden dışarı çıktı.

2004'te Açe bölgesinde 168 bin kişinin öldüğü faciayı unutmayan halk, denize yakın evlerine dönmek istemediğini belirtti.

Endonezya jeofizik ajansı yetkilileri de, şiddetli depremin Hint-Avustralya ve Avrasya plakalarında büyük gerilime neden olduğunu belirterek, bunun ileride büyük bir depreme yol açacağını söyleyemeyeceklerini, ancak uyanık olmak gerektiğini kaydettiler. Şiddetli depremin ardından 4 artçı deprem meydana geldi.

TSUNAMİ OLASILIĞI
Depremden sonra Büyük Okyanus'taki tsunami alarm merkezi, büyük bir yıkıcı tsunaminin beklenmediğini, ancak yerel tsunami olasılığının izlendiğini açıkladı.

2004 Aralık'ında Açe açıklarında meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremin tetiklediği tsunami nedeniyle Sri Lanka, Hindistan, Tayland ve diğer 9 ülkede 226 bin kişi hayatını kaybetmişti.

BİZE ULAŞIN