Haber turu.

Oyunmuş gibi katlettiler
ABD ordusuna ait bir saldırı helikopterinin Irak'ın başkenti Bağdat'ta yaptığı katliama ait gizli video kayıtları gün ışığına çıktı. 12 Temmuz 2007'de meydana gelen olayda ikisi Reuters'a çalışan 12 sivil can vermişti. Kayıt Wikileaks adlı sitede yayınlandı. Askeri yetkililerin görüntülerin gerçek olduğunu kaydettiği belirtildi. Olay esnasında pilotların sanki bir bilgisayar oyunu oynar gibi hareket etmeleri dikkat çekti. 22 yaşındaki Reuters foto muhabiri Namir Nur-Elden (yanda) ve yardımcısı Said Cimag ölmüştü.

Clinton'dan Talat'a kutlama
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı telefonla arayarak, "Kıbrıs'ta kapsamlı çözüm bulunması için yürütülen müzakerelerde elde edilen ilerlemelerden dolayı'' kutladı. Clinton ayrıca Talat'ı Washington'a davet etti. Talat, görüşmenin ardından, "İzlediğimiz politikanın dünyada ne kadar takdir topladığına ve desteklendiğine bakın şahit oldunuz" dedi. AA

Protokoller onaylanmalı
Ermenistan'ı ziyaret eden Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu Üyesi Stefan Füle, Türk-Ermeni protokollerinin "ön koşulsuz" onaylanması gerektiğini savundu. Füle'nin, protokollerin onaylanmasıyla Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik hedefi arasında bir bağ kurması ise dikkat çekti. Füle, "Protokollerin onayında karşılaşılan açmaza son vermek amacıyla AB, iki tarafa destek göstermeli" dedi.

Hint ordusuna pusu: 73 ölü
Hindistan'ın Chhattisgarh eyaletinde Maocu militanların dün düzenlediği saldırıda 73 Hint askeri yaşamını yitirdi. Hindistan İçişleri Bakanı P. Chidambaram, bir şeylerin yanlış gittiğini belirterek askerlerin tuzağa düşürülmüş gibi göründüklerini söyledi. Polis yetkilisi Amresh Mishrada, yüksek noktalardan ateş açan militanların düzenlediği saldırıda 73 askerin öldüğünü, en az 24 kişinin de yaralandığını belirtti.

BİZE ULAŞIN