İki ülke de karıştı

Kırgızistan'da polis ile hükümet zamlarını protesto eden göstericiler arasında çatışma çıktı.

Kırgızistan'da, çok sayıda muhalif politikacının tutuklanmasının ardından başkent Bişkek'te Devlet Başkanlığı binasının önünde polis ile muhalif göstericiler arasında çıkan çatışma sürüyor.

ESKİ BAKAN CEZAEVİNDEN ÇIKARILDI

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te 12 saat süren polis ile gösterici çatışması sonrasında Başbakan Daniyar Üsenov hükümeti istifa etmek zorunda kaldı.

Hükümeti deviren muhalefetin, geçtiğimiz aylarda yolsuzluktan 8 yıla mahkum edilen eski Savunma Bakanı İsmail İsakov'u cezaevinden çıkardığı öğrenildi.

Ayrıca, bir grup gösterici, liderleriyle birlikte, başkent cezaevine geçen yıl konan ve yargılanması süren Yeşiller Partisi lideri Erkin Bülekbayev ile muhalif Sapar Argınbayev'i çıkarmak için meydandan ayrıldı.

Geçici hükümetin lideri Roza Otunbayeva, Daniyar Üsenov'un başbakanlık görevinden istifa ettiğini doğruladı.

Bu arada, edinilen bilgiye göre, Talas kentinde İçişleri Bakanı Moldomusa Kongantiyev'in rehin alındığı polis karakolu ateşe verildi.

YAĞMALAMA OLAYLARI YAŞANIYOR

Humalif göstericilerin mevcut yönetime karşı ayaklandığı Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yağmalama olaylarının yaşandığı bildirildi. Kentte bulunan Beta Stores, Vefa Center, Goin AVM gibi büyük alışveriş merkezlerinde ve şehir merkezinde bulunan bazı mağazalarda, restoranlarda ve kafelerde yağmalama olayları yaşandığı belirtiliyor. Sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş olmasına rağmen, halkın polisle çatıştığı sokaklarda ufak çaplı yangınlr da yaşanıyor.

Göstericilerin ele geçirdiği devlet televizyonu KTR'nin binasında da ufak çaplı yangın çıktığı bildirildi.

Kırgızistan'daki Türk vatandaşları da yaşananlar olaylardan etkilenirken, birçok Türk işletmecinin kentte iş merkezi ve ofis gibi çalışma yerleri veya restoran tarzında işletmeleri bulunuyor. Yağmalanan Beta Store mağazasında da bazı Türklerin rehin kaldığı kaydedildi.

Meclis binası ve cumhurbaşkanının bulunduğu Beyaz Saray etrafında çatışmaların sürdüğü aktarılıyor.

Bu arada muhalif liderlerden biri olan Rosa Otunbayeva, hükümeti tamamen ele geçirdiklerini iddia etti.

MUHALEFET GİZLİ SERVİS BİNASINI ELE GEÇİRDİ

Kırgızistan'da muhalefet, SSCB dönemindeki KGB'nin yerel biriminin devamı olan Kırgızistan gizli servisinin merkez binasını ele geçirdi.

AP'nin haberine göre, gizli servis başkanının makamına oturan muhalif liderlerden Keneşbek Duişebayev, bütün yetkileri üstlenerek, telefonla emirler vermeye başladı. Duişebayev'in, özel kuvvet komandolarına da bazı emirler verdiği bildirildi. AP'ye bir açıklama yapan Duişebayev, ''Sokaklarda düzeni sağlayacak birlikler kurduk'' dedi.

MANAS ULUSLARARASI HAVALİMANI KAPATILDI

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki Manas Uluslararası Havalimanı'nın, ülkede süren gerginlik dolayısıyla hizmete kapatıldığı bildirildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Manas Havalimanı, bu gece hizmet vermeyecek.

Bu arada, Bişkek'e 40 kilometre mesafede bulunan Rus hava üssünün çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındığı ifade edildi.

Üsteki askerlerin yaşadığı lojmanlar geçen ay boşaltılmıştı.

KIRGIZİSTAN'DAKİ ÇATIŞMALARIN NEDENİ NE?

Kırgızistan'ın Talas bölgesinde dün başlayan protesto gösterileri, bugün de başkent Bişkek'e doğru ilerledi. Devlet Başkanlığı binasının önündeki gösterilerin amacı hükümetin elektrik, su, gaz ve gıdaya yapılan zamları protesto etmek.

Kırgızistan'da Başkanlık binasının önünde bir aracı ateşe veren göstericiler, polislerin araçlarına ve silahlarına el koydu. Paniğin hakim olduğu başkentte halk dükkanları boşaltıyor, trafik, olay bölgesi civarında kilitlendi.

**TAYLAND'DA KAOS HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Devlet Başkanlığı binası önünde polisin müdahale ettiği binlerce gösterici, sopa ve şişelerle karşılık veriyor. Polis göstericilere karşı göz yaşartıcı bomba ve plastik mermi kullanıyor. Ayrıca silah sesleri duyuluyor.

**KIRGIZİSTAN'DAKİ ÇATIŞMADAN FOTOĞRAFLAR...

İÇİŞLERİ BAKANI SAĞ, ANCAK ÇOK AĞIR YARALI
Kırgızistan resmi haber ajansı KABAR, İçişleri Bakanı Moldomusa Kongantiyev'in sağ olduğunu duyurdu.

KABAR'ın haberinde, bakanın sağlık durumunun çok ağır olduğunu ve halen Talas kentinin polis karakolunda rehin tutulduğu belritildi.

Talas kentinde polis karakolunda çıkan olaylarda iki çocuğun hayatını kaybettiği ifade edilen açıklamada, karakol garajındaki araçlar ateşe verildi.MUHALEFET, YAKLAŞIK 100 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜNÜ İDDİA ETTİ

Kırgız Devlet Başkanı Kurmanbek Bakıyev'in istifasını isteyen muhalefet yanlıları, bugün ülkede meydana gelen olaylarda yaklaşık 100 kişinin öldüğünü iddia etti.

Muhalefetin eline geçen devlet televizyonu aracılıyla halka hitap eden muhaliflerin liderlerinden Ömürbek Tekebayev, "Hesabımıza göre, göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalarda 100 kişi hayatını kaybetti" dedi.

Bişkek hastanelerindeki doktorlar ise, ölü sayısının 25'e yükseldiğini, yaralı sayısının ise 400 civarında olduğunu söyledi.
Bişkek'te vatandaşların kan bağışı yapması için anonslar yapılıyor.

BAKIYEV KAÇTI MI

Bu arada havaalanı yakınlarındaki bazı görgü tanıkları, AA muhabirine, 9 cipin konvoy şeklinde havaalanına gittiğini belirterek, Devlet Başkanı Kurmanbek Bakıyev'in kaçmış olabileceğini öne sürdü.
Öte yandan Bişkek'te Devlet Başkanlığı binası dışındaki tüm resmi kurumlar, muhalefet yanlılarının eline geçtiği ve yağmalandığı belirtiliyor.

Geçen aylarda 8 yıl hapse mahkum edilen eski Savunma Bakanı İsmail İsakof'u hapisten çıkarmak için de bir grup gösterici cezaevine doğru harekete geçti.


DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN KIRGIZİSTAN AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanlığı, Kırgızistan'da meydana gelen olayların kaygı ile izlendiğini bildirerek, "Bişkek'te Büyükelçiliğimiz, Ankara'da da Bakanlığımızda birer kriz masası teşkil edilmiş olup, olaylar ve bundan sonrasına ilişkin gelişmeler en üst düzeyde takip edilmektedir" açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Kırgız Cumhuriyeti'nde dün Talas şehrinde başlayıp bugün başkent Bişkek'e sıçrayan olayların kaygı ile izlendiği ifade edilerek, "Bu olaylarda can kayıplarının da olduğuna dair alınan bilgiler üzüntümüzü daha da artırmaktadır. Bişkek'te Büyükelçiliğimiz, Ankara'da da Bakanlığımızda birer kriz masası teşkil edilmiş olup, olaylar ve bundan sonrasına ilişkin gelişmeler en üst düzeyde takip edilmektedir" denildi.

ÖLÜ SAYISI YÜKSELİYOR
Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çatışmalar sürüyor.
Göstericiler tarafından işgal edilen devlet televizyonu büyük hasar gördü.

Ala Too meydanından ve Devlet Başkanlığı binası önünden dağılmayan binlerce gösterici, belli aralıklarla Devlet Başkanlığı binasının demirlerini zorluyor. Binanın çatısından ve bahçesinden güvenlik güçleri, göstericilere karşı plastik mermi kullanıyor. Devlet Başkanlığı binasının karşısındaki devlet hastanesine başından ve sırtından vurulmuş göstericiler getirildi.

Talas kentinde bulunan İçişleri Bakanı Moldomusa Kongantiyev ile Başbakan Birinci Yardımcısı Akılbek Caparov göstericiler tarafından rehin alındı. İçişleri Bakanını rehin alan ve taşlarla döven göstericiler, bakandan polise ateş etmemesi ve halka katılması için emir vermesini istiyor. Tarım Bakanı İskenderbek Aydaraliyev ise rehin alındıktan sonra akrabaları tarafından kurtarıldı.

Ala Too meydanında dükkanların camları kırıldı, araçlar devrildi ve ateşe verildi.

Talas kenti ile Narın, Issık Göl ve Bişkek çevresindeki ilçe ve kentlerin muhaliflerin kontrolünde bulunduğu belirtildi.

Son alınan bilgiye göre, bölgede ölü sayısı 21'e yükseldi.

Bu arada gazeteciler ve doktorlar işlerini yapmakta zorluk çekiyor ve yer yer saldırılara uğruyor.

BÜYÜK BİR GRUP, TELEVİZYON BİNASINI İŞGAL ETMEK ÜZERE HAREKETE GEÇTİ
Bu arada Devlet Başkanlığı binasının önünde başlayan çatışmanın yayıldığı görülüyor. Göstericilerden büyük bir grubun devlet televizyonunun binasını işgal etmek üzere harekete geçtiği belirtildi.

OLAĞANÜSTÜ HAL
Öte yandan Kırgızistan meclisinin tavsiyesi doğrultusunda ülkede olağanüstü hal ilan edildiği bildirildi.

Muhalefet, Devlet Başkanı Kurmanbek Bakıyev'in istifa etmesini istiyor, yolsuzluğun üzerine gitme ve üst düzey mevkilerdeki akrabaların kovulması gibi talepleri yerine getirilmezse protestolara devam etme tehdidinde bulunuyor.

"TÜRK VATANDAŞLARI GÜVENDE"
Kırgızistan'daki çatışmaların bu aşamada güvenlik güçlerinin kontrolü altında olduğu ve genel bir asayişsizlik durumu bulunmadığı bildirildi.

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Kırgızistan'da şu anda önce ülkenin kuzeyinde başlayan bugün de başkent Bişkek'e sıçrayan halk hareketi benzeri bir durum bulunuyor.

Diplomatik kaynaklar, bu aşamada durumun güvenlik güçlerinin kontrolü altında göründüğüne, ancak Kırgızistan'ın her ihtimale açık bir ülke olduğuna dikkati çekerek, durumu hassasiyetle takip ettiklerini kaydettiler.

Edinilen bilgiye göre, şu ana kadar genel bir asayişsizlik durumu ya da yağmalama, gasp veya saldırı gibi asayiş olayları bulunmuyor. Bu çerçevede ülkedeki Türk vatandaşları için de bu aşamada herhangi bir tehlike ya da olumsuzluk bulunmadığı, ancak olayların ciddiyetle takip edildiği de
belirtildi.

BİZE ULAŞIN