'Biz hazırız'

Dikkatlerin ABD'deki zirveye çevrildiği sırada Ankara sürpriz bir hamle yaptı. Özel temsilcisi Sinirlioğlu'nu Erivan'a gönderen Başbakan Erdoğan, Sarkisyan'a yolladığı yazılı mesajında, "Protokollerin Meclis'teki onay sürecini başlatmaya hazırız" dedi

24 Nisan yaklaşırken Ankara sürpriz bir adım attı. Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nu, özel temsilcisi sıfatıyla dün Erivan'a gönderdi. Erdoğan, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'a ilettiği mektupta "Protokollerin Meclis'teki onay sürecini başlatmaya hazırız" dedi. Başbakan Erdoğan, 12-13 Nisan'da yapılacak Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde ABD Başkanı Barack Obama ve kabul etmesi halinde Sarkisyan'ın da katılacağı görüşmeyi beklemeden adım attı. SABAH'ın edindiği bilgiye göre Erdoğan, Erivan'a temsilci gönderme kararını Washington'a gitme kararını açıklamadan önce aldı ve Erivan'dan randevu mart ayında istendi. Ermenistan'a dün giden Sinirlioğlu da Sarkisyan'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Edward Nalbantyan ile bir araya geldi.

'MUTABIK KALINDI'
Sinirlioğlu, temasları sırasında Türkiye'nin protokol sürecine bağlı olduğunu vurgularken, "Bu süreçte pürüzler çıkabilir ancak biz kararlıyız. Erivan'dan ve diyasporadan yükselen seslere karşı protokolleri sahiplenin" dedi. Müsteşar temaslarında Türkiye'nin Ermenistan ile kurmak istediği ilişkinin de tarifini yaptı. Sinirlioğlu, "Tribünlere oynamak yerine, birlikte oynayalım. Suriye ve Türkiye geçmişte savaşın eşiğine geldi ama bugün oluşturulan işbirliği en çok Suriye'ye yarar sağlıyor" mesajı verdi. Sinirioğlu'nun görüşmelerinin ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada tarafların"Fırsat penceresinin kaçırılmamasında mutabık kaldığı" bildirildi.

'AHDE VEFAYA İNANIYORUZ'
Başbakan Erdoğan Fransa'da düzenlediği toplantıda gazetecilerin "Sarkisyan ile Washington'da görüşecek misiniz?" sorusuna, "Bildiğiniz gibi bugün (dün) özel temsilcimizi Sarkisyan'a gönderdik. Mektubumun neticesini aldıktan sonra da değerlendireceğim" diye yanıt verdi. Erdoğan mektupla ilgili olarak şöyle konuştu: "Mektubun ana teması olarak şunu söyleyebilirim: Biz uluslararası hukuk içerisinde ahde vefa ilkesine inanan ve bunu yerine getirmekte kararlı olan bir ülkeyiz.

Obama ve Sarkisyan ikili zirvede buluşacak
BEYAZ Saray Sözcüsü Robert Gibbs, 47 ülkenin katılacağı 12-13 Nisan'da Washington'da yapılacak Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde ABD Başkanı Barack Obama ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın ikili görüşme yapacaklarını açıkladı. Obama- Sarkisyan-Erdoğan arasındaki üçlü görüşmenin ise ihtimal dahilinde olduğu imasında bulunuldu. Bu arada Erdoğan ile Sarkisyan'ın ABD'de görüşmesinde mutabık kalındığı açıklandı.

Brüksel'e protokol kınaması
AVRUPA Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle'nin, Türk-Ermeni protokollerinin "ön koşulsuz" onaylanmasını belirterek, Türkiye'nin AB üyeliği için bunun şart olduğunu belirtmesine sert tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, yaptığı yazılı açıklamada Kafkaslar'da kapsamlı barış, istikrar, huzur ve refahın hedeflendiğini anımsatarak, "Türkiye'nin üstlendiği bu misyonun kendisine hatırlatılmasına ihtiyacı bulunmamaktadır" dedi.


BİZE ULAŞIN