START2 imzalandı

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve ABD Başkanı Barack Obama, iki ülke müzakerecileri arasında geçen yıldan beri sürdürülen görüşmelerin sonuçlanmasıyla yeni Nükleer Silahların İndirimi Anlaşması'na (START2) Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da imza attı.Çek Devlet Başkanlığı Sarayında düzenlenen törenle iki devlet başkanı tarafından imzalanan anlaşmanın, yürürlüğe girmesi için, Rusya parlamentosu ve ABD senatosu tarafından onaylanması gerekiyor.

Anlaşmayla iki ülke, stratejik nükleer silah başlıklarını üçte birlik, nükleer başlık taşıyan füze, denizaltı ve bombardıman uçaklarının sayısını ise yüzde elliden fazla azaltmayı kabul etti.

Yeni anlaşma, iki ülkenin gelecek 7 yıl içinde sahip olabilecekleri nükleer başlık sayısını 1550'ye indirdi.
Anlaşma, dünyadaki nükleer silahların yüzde 90'ından fazlasına sahip olan ABD ve Rusya'nın, nükleer silahsızlanma konusunda ciddi olduğunu göstermeyi de amaçlıyor.Rus haber ajansı RİA Novosti, anlaşmanın 15 sayfa olduğunu belirterek, anlaşmanın eşitlik temelinde oluşturulduğuna dikkat çekti. Haberde, anlaşmanın her iki ülkede onaylanmasının ardından her iki ülkenin 7 yıl içinde kıtalar arası, denizaltı ve ağır bombardıman uçaklarında kullanılan balistik füzelerini 700'e, savaş başlıklarını 1550'ye, konuşlandırılan ve konuşlandırılmayan kıtalar arası balistik füze rampalarını 800'e düşürmesini öngördüğü kaydedildi.

RİA Novosti, START2'nin iki ülke liderleri tarafından imzalanmasının ardından iki ülke parlamentoları tarafından onaylanması gerektiğini, onay sürecinin ardından belgenin geçerliliğinin 10 yıl olacağını duyurdu.

Yeni anlaşmada stratejik saldırı ve stratejik savunma silahları aynı çerçeveye sokulurken, onay sürecinin ardından tarafların anlaşmadan vazgeçmesinin uluslararası hukuk standartlarına bağlandığı ifade edilen haberde, "Taraflardan birinin anlaşmanın içeriğiyle ilgili özel durumların çıkarlarını tehlikeye soktuğunu düşünmesi halinde, ulusal egemenliği koruma kapsamında anlaşmadan çekilme hakkına sahip olacak" ifadesine yer verildi.

OBAMA, START ANLAŞMASININ BU YIL SENATODA ONAYLANMASINI ÜMİT EDİYOR
ABD Başkanı Barack Obama'nın, bugün Prag'da Rusya ile imzalanan START anlaşmasının bu yıl Amerikan Senatosunda onaylanmasını ümit ettiği bildirildi.

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, Obama'nın uçağındaki gazetecilere yaptığı açıklamada "anlaşmanın onayının bu yıl tamamlanmasını bekliyor ve ümit ediyoruz" dedi.

Gibbs, nükleer anlaşmalara iki taraflı destek konusunda geleneksel bir anlayış olduğunu da vurguladı.

BİZE ULAŞIN