Dünyanın nükleer devleri silahlarını azaltma kararı aldı

Obama ve Medvedev, Prag Şatosu'nda stratejik nükleer başlıkların sayısını üçte ikiye, bunları taşıyan füze, uçak ve denizaltıların sayısını da yarıya indirecek START-2'ye imza attı

En büyük nükleer güce sahip ABD ile Rusya'nın liderleri Barack Obama ve Dimitriy Medvedev, nükleer silah indirimini öngören tarihi antlaşmayı Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da imzaladılar. Cumhurbaşkanlığı Sarayı olarak kullanılan tarihi Prag Şatosu'ndaki imza töreninin ardından bir konuşma yapan Obama, "Antlaşmanın hayata geçmesinde Sayın Medvedev'in çok büyük katkısı var" dedi. Obama, Medvedev ile füze kalkanı konusundaki müzakereleri genişletmeyi ve bu alanda işbirliği için diyalog içinde olmayı kararlaştırdıklarını da belirtti.

'ELDE ETTİĞİMİZ SONUÇ ÇOK İYİ'
Obama, ABD'nin Doğu Avrupa'da kurmayı planladığı füze kalkanı sisteminin amacının Rusya ile "stratejik dengeleri" değiştirmek olmadığını vurguladı. ABD Başkanı ayrıca, anlaşmanın Senato'da bu yıl onaylanmasını ümit ettiğini de belirtti. Medvedev de antibalistik füze kapasiteleri artmadığı sürece yeni antlaşmanın uygulanabilir olacağını kaydetti. Antlaşmadan tatmin olduğunu ifade eden Medvedev, "Elde ettiğimiz sonuç iyi" dedi. Medvedev, ABD'nin füze kalkanı planıyla ilgili olarak da "uzlaşmaya varacakları konusunda iyimser olduğunu" belirtti.

ANTLAŞMA NELER GETİRİYOR?

Yeni antlaşma uyarınca iki ülke 7 yıl içinde, 2002 Moskova Antlaşması'nda öngörülen başlıkların sayısını yüzde 30 oranında azaltarak 1550'ye düşürecek. Tüm nükleer silahların yüzde 90'ına sahip iki ülke ayarıca, denizaltından atılan balistik füze rampalarını ve nükleer silahla donatılmış ağır bombardıman uçaklarının sayısını da yüzde elli düşürerek 800'e indirecek.

BİZE ULAŞIN