Kırgızistan'da 'Lale' Gürcistan’da ‘Gül’

RUSYA'NIN arka bahçesi olarak bilinen ve zengin enerji kaynaklarına ev sahipliği yapan bölge, son 10 yılda halk hareketlerinin tetiklediği hükümet değişikliklerine sahne oldu. Gürcistan, Ukrayna ile Kırgızistan'da yaşanan bu devrimler, arkasında ABD'li milyarder George Soros'un parmağı olduğu iddialarıyla da sürekli gündeme geliyor.
Gürcistan'da, Kasım 2003'te Eduard Şevardnadze 'Gül Devrimi' olarak anılan ve tartışmalı parlamento seçimlerini izleyen kitelesel protestolarla devrildi. Batı yanlısı Mihail Saakaşvili 4 Ocak 2004'te yapılan başkanlık seçimlerinden sonra iktidar oldu. Ancak Güney Osetya'yı Gürcistan topraklarına katma çabaları, 2008'de Rusya ile savaşa yol açtı. Gürcistan ağır bir yenilgiye uğradı.
Ukrayna'da Kasım 2004'teki devlet başkanlığı seçimlerinde Batı yanlısı Victor Yuşçenko'nun hile iddiaları, taraftarlarını sokağa döktü. Seçim kampanyası renginden dolayı 'Turuncu Devrim' adı verilen süreç, 10 Ocak 2005'te Merkez Seçim Komisyonu'nun Yuşçenko'yu galip ilan etmesiyle sonuçlandı. Ancak Yanukoviç Şubat 2010'da Devlet Başkanı seçilip rövanşı aldı.
Kırgızistan'da Mart 2005'te Devlet Başkanı Askar Akayev, 'Lale Devrimi'nde devrildi ve Rusya'ya gitti.
BİZE ULAŞIN