Devlet Başkanı'nın uçağı düştü

Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski'nin uçağı Rusya'nın batısındaki Smolensk havalimanına yaklaşırken düştü. Uçakta Kaczynski'nin yanı sıra Kaczynski'nin eşi Maria Kaczynskİ , Polonya merkez bankası başkanı Slawomir Skrzypek, Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrzej Kremoer, Genelkurmay Başkanı Franciszek Gagor'un da bulunduğu belirtildi.

Polonya resmi haber ajansı PAP, Devlet Başkanı Lech Kaczynski'yi taşıyan, Varşova-Smolensk seferini yaparken düşen uçaktaki 96 kişiden kurtulan olmadığını duyurdu.

**DÜŞEN UÇAKTA HAYATINI KAYBEDENLER

*DÜŞEN UÇAKTAN İLK KARELER

Smolensk Valisi Sergey Antufiyev, Rusya-24 kanalına telefonla bağlanarak yaptığı açıklamada, "Uçak ağaçların tepesine çarptı, yere çakıldı ve parçalara ayrıldı" dedi.

Rus haber ajansları, Tupolev 154 tipindeki uçakta 96 kişinin bulunduğunu bildirdiler. Devlet Başkanı Lech Kacziynski'yi taşıyan, Sovyet yapımı Tupolev TU154M tipi uçağın 20 yllık olduğu kaydedildi.

*İŞTE DİĞER TUPOLEV KAZALARI

PİSTE 1,5 KM KALA DÜŞTÜ
Rus ajansları, uçağın Smolensk havalimanının 1,5 kilometre uzağında düştüğünü, havanın sisli olduğunu belirttiler.

DÜŞÜŞ NEDENİ KÖTÜ HAVA KOŞULLARI OLABİLİR
Askeri alandan 1.5 kilometre uzağa düşen uçağın yoğun sis nedeni ile düşmüş olabileceği üzerinde duruluyor. Rus Tu-154 model uçakların sıklıkla arıza yaptıkları bilinirken, pilotaj hatası üzerinde de duruluyor. Belarus havalimanı yetkililerinin kötü hava koşulları ile ilgili Polonya uçağını uyardığı da gelen bilgiler arasında.

Polonya Cumhurbaşkanlığına ait uçağın Sovyet yapımı Tu-154 model ve 20 yaşında olduğu açıklandı. Polonyalı yetkililerin uçağı değiştirmek için girişimde bulundukları, ancak fon eksikliği nedeni ile kararın ertelendiği belirtiliyor.

Altısı son beş yılda olmak üzere bugüne kadar Tu-154 model uçaklar 66 kez kaza yaptı. Rusya havayolu şirketi son dönemde Tu-154 model uçakları servisten kaldırmıştı.

İŞTE İLK GÖRÜNTÜLERKATİN KATLİAMI TÖRENLERİ İÇİN RUSYA'YA GİDİYORDU
Polonya Devlet Başkanı ve beraberindeki üst düzey yetkililerin, 1940 yılında 22 bin Polonyalının kurban gittiği Katin katliamının 70. yıl dönümü için Rusya'ya gittikleri bildirildi.Rusya Başbakanı Putin, Polonyalı meslektaşı Donald Tusk'la birlikte 7 Nisan'da Katın katliamının gerçekleştiği ormanlık bölgede bir anıt açılışı yapmıştı.

RUSYA ACİL DURUMLAR BAKANI ŞAYGU, OLAY YERİNE GİTTİ
Rusya Acil Durumlar Bakanı Sergey Şaygu'nun, Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in talimatı üzerine Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski'yi taşıyan uçağın düştüğü bölgeye gittiği bildirildi.

Kremlin'den yapılan açıklamada, Medvedev'in Kaczynski'nin de içinde bulunduğu uçak kazası hakkında bilgilendirildiği belirtilerek, Şaygu'un Medvedev'in talimatıyla olay yerine gittiği kaydedildi.

Açıklamada, uçağın düşüş nedenini araştırmak için kurulan komisyona, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in başkanlık edeceği belirtildi.

Bu arada, "uçaktaki 132 kişiden kurtulan olmadığını" bildiren Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, yolcuların kimliğine ilişkin açıklama yapmadı.

Rusya Genel Savcılık Soruşturma Bürosu Temsilcisi Vladimir Markin ise RİA Novosti'ye yaptığı açıklamada, Smolensk'te düşen uçakta 132 kişinin bulunduğunu söylemişti.

Markin, "Bugün Smolensk'in kuzeyindeki havaalanına aşırı sisli havada iniş sırasında düşen Tu-154 tipi uçakta Polonya Devlet Başkanı ve eşi dahil olmak üzere toplam 132 kişi bulunuyordu" dedi.

Rus haber ajansı RİA Novosti, Kaczysnki ve beraberindeki resmi heyetin Smolensk'e bazı anma törenlerine katılmak için gittiğini belirtti.

Polonya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, uçağın düştükten sonra yanmaya başladığını söyledi.


Kendisi Devlet Başkanı iken ikiz kardeşi 2006 ve 2007 yıllarında Başbakanlık yaptı.


BİZE ULAŞIN