Dünyanın en küçük polis istasyonu

İçine sadece 1 polis memurunun sığabildiği dünyanın en küçük polis istasyonu Londra’nın ünlü Trafalgar meydanında yer alıyor.

1826 yılında aydınlatma amacıyla olarak Trafalgar meydanına inşa edilen yapı sonradan polis kabinine çevrilerek mini bir polis istasyonuna dönüştürüldü.

Met Collection'dan polis tarihçisi Neil Patterson yaptığı açıklamada, yetkililerin 1926 yılında Trafalgar meydanına bir polis istasyonu inşa etmek istediklerini ancak meydanın görünümünü bozacağı için halkın buna karşı çıktığını söyledi. Patterson, halkın uyarılarını dikkate alan yetkililerin sokak fenerini polis kabinine dönüştürdüklerini ifade etti. Polis kabinin içinde ilk yardım kiti bulunduğunu da söyleyen Patterson, kabinin bazen polis memurları tarafından dinlenme yeri veya notlarını yazma yeri olarak da kullanıldığını belirtti. 1970'li yıllarda ise telsizlerin yaygın olarak kullanılmasıyla birlikte yapının polis kabini olarak kullanılmasından vazgeçildiğini de kaydeden polis tarihçisi Patterson, yapının şu an Büyük Londra Yönetimi'ne ait olduğunu da sözlerin ekledi.

Trafalgar meydanındaki mini polis istasyonu ise turistler tarafından ilgi çekiyor. Londra'ya gezmeye gelen Karen Shepherd mini polis istasyonun resmini daha önce oğlu Chris'in kitabında gördüğünü ve şimdi de kendilerinin resmini çekmeye geldiklerini söyledi. Karen Shepherd bunun tıpkı önce görülmeyen bir yere gitmeye benzediğini ifade etti.

Londra'da yaşayan Sarah Munro ise Trafalgar meydanına daha önce birçok sefer geldiğini ancak bu yapının 'polis istasyonu' olduğunu bilmediğini söyledi. Sarah ayrıca bu yapıya polis istasyonu olduğunu belirten bir yazının asılması tavsiyesinde de bulundu.

BİZE ULAŞIN