Halk yas tutuyor karmaşa sürüyor

Kırgızistan'da binlerce kişi kayıplarını andı. Geçici hükümet, "İstifa için neden yok" diyen Bakıyev'in çekilmediğini duyurdu

KIRGIZİSTAN'DA hükümetin ayaklanmayla devrilmesinden sonra başkent Bişkek'te binlerce kişi olaylarda hayatını kaybeden 76 kişiyi anmak için Ala-Too Meydanı'nda toplandı. Ülkede dün iki günlük yas ilan edildi. Bişkek'te kontrolü sağlayan geçici hükümetin başkanı Roza Otunbayeva, Devlet Başkanı Kurmanbek Bakıyev'in çağrılara rağmen hâlâ istifa etmediğine dikkat çekti. Başkentte zaman zaman silah seslerinin duyulduğu, yağma olaylarına da rastlandığı belirtiliyor. Geçici Başkan Otunbayeva, "İstifa etmesi halinde Bakıyev'in ülkeden gitmesi için güvenliğini sağlayacağız" dedi.

'GÖRÜŞMEYE HAZIRIM'
Celalabad kentinde bulunan ve istifa etmeyeceğini yineleyen Bakıyev ise, BBC'ye demecinde geçici hükümetle görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Ancak geçici hükümet, Bakıyev'le temas kurmayacağını açıkladı. Bakıyev'in 33 yaşındaki oğlu Maksim Bakıyev'in ABD'de bulunduğu belirtilirken, ülkedeki tüm güvenlik birimlerini kontrol eden Maksim'in ağabeyi Canıbek Bakıyev'in nerede olduğunun bilinmediği açıklandı. Bakıyev'in iki oğlu ile kardeşine birden fazla insanı kasten öldürmekten dava açıldı. Bu arada, geçici hükümetin Başbakan Yardımcısı Almazbek Atambayev ise, Rusya yönetimiyle görüşmek üzere dün Moskova'ya gitti.
BİZE ULAŞIN