"Pilot 'İnmeyin' direktifini dinlemedi"

Rusya'daki uçak kazasında ölen Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski'nin cesedine ulaşıldığı, ancak kesin teyit için DNA testi yapılacağı bildirildi.

*DÜŞEN UÇAKTAN İLK KARELER

Rusya'nın Ria Novosti ajansının haberine göre Smolensk yerel polis yetkilileri, ulaşılan çok sayıda ceset arasında çok büyük bir olasılıkla devlet başkanının cesedinin de bulunduğunu, cesetler üzerinde, DNA testi dahil çeşitli incelemelerin yapılarak, kimliklerin tespit edileceğini belirttiler.

''PİLOT, YER KONTROLÜN 'İNMEYİN' DİREKTİFİNİ DİNLEMEDİ''

Rusya askeri kaynakları, Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve eşi dahil toplam 97 kişinin ölümüne yol açan kazada pilotun, yer kontroldeki Rus yetkililerden üst üste gelen ''İniş yapmayın'' direktifini dinlemediğini belirttiler.

İnterfaks'ın haberine göre Rusya Hava Kuvvetleri komutan yardımcısı Orgeneral Alexander Alyoşin, yer kontrol personelinin, uçağın piste 2,5 kilometre mesafede iken, alçalma hızını arttırdığını tespit ettiğini belirtti.

Yer kontrol grubu başkanının uçağa, aracı yere yatay pozisyona getirmeleri direktifi verdiği, ancak pilotun bu emri dinlemediğini, uçağa, alternatif bir havaalanına yönlenmesi konusunda bir kaç emir daha verdiğini kaydetti. Orgeneral Alyoşin, ''Buna rağmen mürettebat alçalmaya devam etti. Ne yazık ki, bu da trajedi ile sonuçlandı'' dedi.

Öte yandan, Rusya Olağanüstü Durumlar Bakanlığı, uçağın her iki karakutusunun da bulunduğunu, uzman incelemesinin başladığını açıkladı.

İŞTE İLK GÖRÜNTÜLER


Kendisi Devlet Başkanı iken ikiz kardeşi 2006 ve 2007 yıllarında Başbakanlık yaptı.

BİZE ULAŞIN