Türkiye korkusundan ABD gezisini iptal etti

İsrail Başbakanı, Erdoğan'ın nükleer güvenlik zirvesinde Tel Aviv'e nükleer silahsızlanma çağrısı yapmaya hazırlandığını öğrenince gitmekten vazgeçti

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun, Türkiye ve Mısır'ın Tel Aviv'in elinde bulunan nükleer silahlar konusunu gündeme getirme olasılığı nedeniyle ABD'de düzenlenecek nükleer güvenlik zirvesine katılmaktan vazgeçtiği bildirildi. İsrailli üst düzey bir yetkili, Reuters'a yaptığı açıklamada Netanyahu'nun ABD Başkanı Obama'nın girişimi ve 47 ülkenin katılımıyla gelecek hafta Washington'da düzenlenecek zirveye katılmayı planladığını belirtti. Ardından da "Ancak Başbakan (Netanyahu) Türkiye ve Mısır'ın da aralarında olduğu bazı ülkelerin İsrail'in Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'nı (NPT) imzalaması konusunu gündeme getirmeye hazırlandıklarını öğrendikten sonra ABD ziyaretini iptal etmeyi kararlaştırdı'' dedi.

BİR İLKE İMZA ATACAKTI

Netanyahu ise önceki gün zirvede karşılaşacağı sorunlarla ilgili olarak basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Bu toplantı nükleer terörizm hakkında. Ve ben, herhangi birinin İsrail'i terörist rejim olarak telakki etmesiyle de pek ilgilenmiyorum" demişti. İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Washington'daki nükleer toplantılara katılması, İsrail tarihinde bir ilk olacaktı. İsrail hükümeti, 12-13 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek zirveye Netanyahu'nun yerine Başbakan Yardımcısı Dan Meridor'un katılacağını açıkladı. Washington'daki toplantıda Meridor'a aynı zamanda Atom Enerjisi Komitesi Başkanı Shaul Horev ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Uzi Arad'ın eşlik edeceği de kaydedildi.

WASHINGTON UYARMIŞTI

Konferansı organize eden Washington yönetimi, bazı Müslüman ve Arap ülkelerin, İsrail'in nükleer tesislerinin denetlenmesi ve Tel Aviv'in Nükleer Silahsızlanma Anlaşması'nı imzalaması için uluslararası topluma çağrıda bulunacağı konusunda uyarıda bulunmuştu. Diplomatik kaynaklar da İsrail'in bu durumdan çok rahatsız olduğunu bildirmişti. İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesine konuşan bir diplomat da, Netanyahu'nun "bu ülkelerin İsrail'e saldırma niyetinden" çok rahatsız olduğunu aktardı. Aynı kaynak, "Nükleer konferans, nükleer terör tehdidi ile mücadele etmeyi amaçlıyor. İsrail de bu girişimin bir ortağıdır ve ABD Başkanı Barack Obama'nın davetini kabul etmiştir" dedi.

'KARAR KENDİLERİNİN'
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise dün, Washington'daki zirveye katılmama kararı alan İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu'nun tavrı ile ilgili olarak, "Ülkeler hangi toplantıya hangi zirveye katılacağının kararını kendileri verirler" ifadelerini kullandı.

Ne kabul ne de reddediliyor
İSRAİL'DEKİ Dimona reaktörünün nükleer bomba için gerekli plütonyum izotopu üretme kapasitesi olduğuna işaret eden uzmanlar, İsrail'in 200'e yakın nükleer silahı olduğunu iddia ediyor. Kırk yıldır Ortadoğu'da nükleer güce sahip tek ülke olmasına rağmen İsrail, resmi politika olarak bunu ne doğruluyor ne de yalanlıyor. İsrail; Hindistan, Pakistan ve Kuzey Kore ile birlikte, 189 ülkenin taraf olduğu Nükleer Silahsızlanma Antlaşması'nı imzalamayan dört ülkeden biri.

Nükleer silahlardan arınmış Ortadoğu mesajı verecek
İSRAİL Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun, Türkiye gibi ülkelerin "İsrail'e hücum edeceği" gerekçesiyle Washington Zirvesi'ne gitmekten vazgeçmesine ilişkin tartışmalar sürerken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın zirvede, "Bölgemizde nükleer silahları istemiyoruz" mesajını vermesi bekleniyor. Türk diplomatik kaynakları da, ABD ile Rusya'nın, 8 Nisan'da yeni Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşmasını (START-2) imzaladıklarına, nükleer silahlarda ciddi indirimlere gidilmesi konusunun dünyanın gündeminde olduğuna dikkat çekerek, "Zirvede Başbakan Erdoğan'ın bölgemizde nükleer silahlar istemiyoruz demesi beklenebilir" dediler. Bu arada, "Peki, bölgedeki kimde nükleer silahlar var: İsrail'de" var diyen kaynaklar, Başbakan Erdoğan'ın zirvede İsrail'de nükleer silahların varlığına işaret etmesinin sürpriz olmayacağını belirtirken Erdoğan'ın, gittiği her yerde Tel Aviv yönetiminin elindeki nükleer silahlara ilişkin konuştuğunu da anımsattılar.

Ankara: Bakü neden çağrılmadı?
12-13 Nisan'da ABD'deki Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde Başbakan Erdoğan ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın bir araya gelmesi beklenirken Ankara, Ermenistan'ın davet edildiği güvenlik zirvesine Azerbaycan'ın davet edilmemesi konusundaki rahatsızlığını ABD'ye iletti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu AB üyelik sürecinde 20. Reform İzleme Grubu (RİG) toplantısından sonra konuyla ilgili olarak, "Bakü'nün katılımı konusunda bütün taraflarla temaslarda bulunuldu" ifadesini kullandı.

Osmanlı Sergisi'ni açacak
BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Nükleer Güvenlik Zirvesi nedeniyle gideceği ABD'nin baştenti Washington'da Osmanlı dönemine ait bir serginin açılışını da yapacak. Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, nükleer güvenlik zirvesi çerçevesinde Erdoğan, George Mason Üniversitesi'nde bir konferans verecek ve "Piri Reis'ten Kâtip Çelebi'ye Osmanlı'nın Dünya'ya Bakışı Hatıra Sergisi"nin açılışını yapacak. Başbakan Erdoğan'a bu ziyarette Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız eşlik edecekler.

BİZE ULAŞIN