ABD'den Tel Aviv'e nükleer veto iddiası

İsrail'de yayımlanan Maariv gazetesi, Obama'nın göreve gelmesinden bu yana Dimona reaktöründe çalışanların ABD'ye vize başvurularında zorluklarla karşılaştığını yazdı

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Maariv, ABD makamlarının son zamanlarda İsrailli nükleer bilimcilere vize konusunda ciddi zorluklar çıkardığını yazdı. Necef Çölü'nde bulunan Dimona nükleer reaktöründeki görevlilerin görüşlerini de sayfalarına taşıyan Maariv, personelin kendilerine kötü davranılmasından ve vize başvurularının reddedilmesinden yakındıklarını dile getirdiklerini belirtti. Konuyla ilgili açıklama yapan Beyaz Saray sözcüsü Bill Burton iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

'SORUN VİZEDEN ÖTE'

Eski bir Dimona reaktörü çalışanı sorunun vize başvurularının ötesine geçtiğini, Başkan Barack Obama'nın göreve gelmesiyle beraber ABD'nin bazı hassas nükleer teknoloji cihazlarını satmayı reddettiğine de dikkat çekti. Ben-Gurion Üniversitesi'nde nükleer mühendislik programında çalışan Prof. Dr. Zev Alfasi, Dimona çalışanlarının beyanlarını doğrulayarak "Bazı görevliler sırf Dimona reaktöründe çalıştıkları gerekçesiyle vize alamıyorlar. ABD, Dimona'ya tek bir nükleer donanım satmıyor" diye konuştu.

İLİŞKİLER SOĞUK
İsrail hükümeti önceki gün, hafta başında ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenecek Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne Başbakan Netanyahu'nun katılmayacağını açıklamıştı. Katılmamanın gerekçesi olarak Türkiye ile Mısır'ın da bulunduğu bazı ülkelerin Tel Aviv'in "Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması"na imza koymasını gündeme getirmeye hazırlandıkları açıklanmıştı. ABD ile İsrail'in arası Kudüs'te Yahudi yerleşimleri politikası yüzünden açılmıştı.

BİZE ULAŞIN