Kırgızistan'da yönetim değişikliği

Kırgızistan'da yönetim değişikliğinin ardından oluşturulan geçici hükümetin Başbakan Yardımcısı Ömürbek Tekebayev, başkent Bişkek'e gelen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) dönem başkanı özel temsilcisi Janıbek Karibjanov ile ülkedeki son durumu görüştü.

Akipress Haber Ajansının haberinde, basına kapalı yapılan görüşmede Tekebayev'in siyasi ve sosyal duruma ilişkin bilgi verdiği belirtildi.

Görüşmede, ülkenin istikrara kavuşması ve gerilen havanın iyileştirilmesi için mevcut olanakların da ele alındığı bildirildi.

AGİT temsilcisinin, ülkede barış ve istikrarın sağlanması için siyasi sürecin bir an önce başlatılması gerektiğine dikkat çektiği kaydedildi.

Tekebayev'in, BM Genel Sekreterinin Orta Asya özel temsilcisi Jan Kubis ile görüşmesinde de, ülkedeki durumun ve yeni anayasal reformların ve yapılması öngörülen Devlet Başkanlığı ve parlamento seçimlerinin ele alındığı ifade edildi.

Tekebayev'in, bugün ayrıca AB'nin Orta Asya özel temsilcisi Pier Morel ile de görüşmesi bekleniyor.
ABD'nin Bişkek Büyükelçisi Tatiana Greoflerr de yeni hükümete destek olmayı sürdüreceklerini belirterek, yakında geçici hükümetin üyeleriyle bir araya geleceklerini söyledi.
BİZE ULAŞIN