Siste iniş inadı ölüme götürdü

Polonya Devlet Başkanı Kaczynski'yi taşıyan uçak Rusya'da düştü!.. 97 kişiden kurtulan yok. Uçakta, Merkez Bankası ve Genelkurmay Başkanı da vardı. Rus yetkililer yoğun sis nedeniyle "inme" diye uyarılan pilotun talimatları dinlemediğini açıkladı

Polonya, uçak kazasında kaybettiği devletin zirvesindeki isimlere ağlıyor... Katyn Katliamı'nın 70'inci yıldönümü anma törenlerine katılmak üzere Rusya'ya giden Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve eşi Maria Kaczynski, Genelkurmay Başkanı Franciszek Gagor, Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrej Kremer, Merkez Bankası Başkanı Slawomir Skzpek, Olimpiyat Komitesi Başkanı Nurowski'nin de içinde bulunduğu uçak, dün yerel saatle 11.00 sularında Rusya'da çakıldı. Kazada, 8'i mürettebat olmak üzere uçaktaki 97 kişiden kurtulan olmazken, kimi kaynaklar da ölü sayısını 132 olarak bildirdi. Devlet Başkanı'nın cesedine ulaşıldığı ancak kesin teyit için DNA testi yapılacağı bildirildi.

ÜÇ KEZ PİSTİ PAS GEÇTİ
Görgü tanıklarına göre uçak, Rusya'nın Smolensk kentinin kuzeyindeki havalimanına inişi sırasında, havaalanına 1.5 kilometre kala ağaçlara çarparak düştü ve alev aldı. İlk bulgular, pilotaj hatasına işaret ediyor. Rusya Acil Durumlar Bakanı Sergey Şaygu ve Ulaştırma Bakanı İgor Levitin olay yerine giderken, Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin biraraya gelerek durum değerlendirmesinde bulundu. Kazayı araştırmak üzere Putin başkanlığında komisyon oluşturuldu. Fransız haber ajansı AFP ve Interfax da Rus yetkililerin sis nedeniyle uçağa Minsk veya Moskova'ya inmesini önerdiklerini, ancak pilotun Smolensk'e inmekte ısrar ettiğini ve üç kez pisti pas geçtikten sonra son deneme sırasında çakıldığını bildirdi. Rusya Hava kuvvetleri komutan yardımcısı Org. Alexander Alyoşin de pilotun talimatları dinlemediğini açıkladı. Yer kontrol personelinin, uçağın piste 2,5 kilometre mesafede iken, alçalma hızını arttırdığını tespit ettiğini belirten Alyoşin, yer kontrol grubu başkanının uçağa, aracı yere yatay pozisyona getirmeleri direktifi verdiği, ancak pilotun emri dinlemediğini, uçağa, alternatif bir havaalanına yönlenmesi konusunda bir kaç emir daha verdiğini kaydetti. Org. Alyoşin, "Buna rağmen mürettebat alçalmaya devam etti. Ne yazık ki, bu da trajedi ile sonuçlandı" dedi. Bir Polonya Dışişleri yetkilisi de uçağın düştükten sonra alev aldığını söyledi. Öte yandan Rus Bakan Şaygu, uçağın her iki karakutusunun da bulunduğunu, ses kayıt ve biometrik cihazların incelemeye alındığını açıkladı. Polonya hükümet sözcüsü Gras, "Anayasaya uygun olarak erken devlet başkanlığı seçimi yapmak durumundayız" dedi. Polonya Devlet Başkanı Vekili Bronislav Komorovski, televizyondan Polonya halkına seslenerek "14 gün içinde devlet başkanlığı seçimi için tarih açıklamak görevim" ifadelerini kullandı.

KATYN KATLİAMI NEDİR?

Lech Kaczynski'nin ikiz kardeşi eski başbakan Jaroslaw Kaczynski ve Polonya Başbakanı Danald Tusk'ın da dün kaza bölgesine gitti. Tusk'a kaza bölgesinde daha önce incelemelerde bulunan Putin'in de eşlik ettiği kaydedildi. Sovyet ordusunun, 1940'ta Polonyalı subaylara yönelik Katyn Ormanı'nda gerçekleştirdikleri infaz, 'Katyn katliamı' olarak anılıyor. Katliamda, 22 bin subay öldürülmüştü. Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül taziye mesajı göndererek, "Sayın Kaczynski'nin yokluğu her zaman hissedilecek" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan ise başsağlığı mesajında, "Temenni ederim ki olay bir kazadır" dedi.

BİZE ULAŞIN