70 yıla damga vuran fotoğraf

1937'de bir stadın önünde çekilen ve zengin-fakir ayrımını gösteren bu fotoğraf, 70 yıldır İngiltere'de İşçi Partisi'nin Muhafazakârlara karşı kullandığı sembol oldu

İngiltere 6 Mayıs günü genel seçimlere gidiyor. Kamuoyu yoklamaları, Muhafazakâr Parti Lideri David Cameron'ın önde gittiğini gösteriyor. Bakalım 1937'den bu yana İngiliz basının vazgeçemediği o sembolik fotoğraf, bu seçim kampanyasında gazetelerde yer bulacak mı? 9 Temmuz 1937, güneşli bir pazar günü Peter Wagner ve Thomas Dyson "pazar elbiselerini" yani "bayramlıklarını" giyip İngiltere'nin en ünlü iki özel okulu Eton ve Harrow arasındaki kriket maçına doğru yol aldı. "Kriketin Evi" denilen Lord's isimli stadyum o yıllar, kriketi 30 bin kişinin bir araya geldiği bir sosyal etkinlik haline getirmişti. Ülke elitini temsil eden fraklı, silindir şapkalı beyler ve yine şapkalarıyla ünlü İngiliz kadınları bu önemli etkinlikte yerini alıyordu. O gün stadyumda görülen 14 yaşındaki Peter ve 15 yaşındaki Thomas da aileleri tarafından tanıştırılan Harrow'lu iki gençti. Aileleri Titanik'e benzer bir gemi gezisinde tanışmış ve çocuklarının maçta tanışmasını uygun görmüştü. İki genç sabah 11'de başlayacak maç öncesi, stadın Grace Kapısı önünde ailelerini beklemeye koyuldu. İki genç bekleyedursun, yanlarında üç genç daha belirdi; George Salmon, Jack Catlin ve George Young. Grace Kapısı'nda dururken gözleri kendilerine bir uzaylı kadar yabancı olan iki gence takılmıştı. O an beliren bir fotoğrafçı "Hey, siz üçünüz! Diğerlerine yaklaşabilir misiniz" diyerek 70 yıla damgasını vuran "Zenginler ve Yoksullar" fotoğraf karesi için parmağını deklanşöre bastı.

ÇOCUKLARDAN BİRİ HAYATTA
Ertesi gün News Chronicle gazetesini alan İngilizler, "Her fotoğraf bir hikâye anlatır" başlığıyla bir gün önce Eton-Harrow maçının oynandığını okudu. II. Dünya Savaşı'ndan sonra 4 Ocak 1941'de Picture Post, fotoğraftaki iki grubun arasındaki keskin sınıf ayrımından yola çıkarak eşit eğitim hakkı istedi. Peki karede yer alan üç "yoksul?" Onların ismini 1998'de Daily Mail ortaya çıkardı: George Salmon, Jack Catlin ve George Young. Fotoğraf çekildiğinde hepsi 13 yaşındaydı. 9 Temmuz 1937 günü dişçiye gitmek üzere yola çıkmışlar ve yollarının üzerindeki stada gelen zenginlerin araba kapısını açarak veya bagajdaki birkaç çantayı taşıyarak birkaç "şilin" (eski İngiliz parası) kazanmak hayaliyle Grace Kapısı'ndaki yerlerini almışlardı. "Zenginler ve Yoksulları" son yazan İngiliz gazeteci Ian Jack, "Hayatta kalan var mı" soruma "Jack Catlin... Ama çok hasta" diye cevap verdi. Fotoğraf, İngiltere'de bugüne kadar pek çok gazetenin sayfalarını sınıf ayrımının sembolü olarak farklı başlıklarla kullandı. Ama en doğru başlığı, fotoğrafı ilk basan News Chronicle atmıştı: "Her fotoğraf bir hikâye anlatır."

BİZE ULAŞIN