İran hava savunmasını geliştiriyor

Nükleer programı yüzünden ABD ve İsrail'le karşı karşıya gelen İran, hava savunmasını orta menzilli "Mirsad" sistemini seri üretime geçirerek güçlendiriyor

İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, "Mirsad" adlı orta menzilli hava savunma sistemlerinin seri üretimine başlandığını ve ilk partinin silahlı kuvvetlerin hizmetine verilmeye hazır olduğunu söyledi. Yeni hava savunma sistemlerinin benzerlerinden birçok açıdan daha üstün özelliklere sahip olduğunu kaydeden Vahidi, alçak ve orta irtifadaki modern savaş uçaklarının bu sistemlerle rahatlıkla imha edilebileceğini belirtti.

ELEKTRONİK SAVAŞ

Vahidi, savunma sistemlerinin, elektronik savaş ortamları için tasarlandığını ve bu alandaki ihtiyaca cevap verebildiğini ifade etti. İran, ayrıca Rusya ile varılan anlaşma uyarınca S-300 gelişmiş hava savunma sistemlerinin bir an önce teslim edilmesini talep ediyor. Rusya, S-300'lerin tesliminin "teknik" sorunlar nedeniyle geciktiğini açıklasa da asıl gerekçenin bu konudaki ABD ve İsrail tarafından uygulanan baskılar olduğu ileri sürülüyor. İran meclisi dün, ABD Başkanı Barack Obama'nın, nükleer silahların kullanımına ilişkin yeni stratejisini açıklarken "İran'ı nükleer saldırı kapsamı dışında tutmasını" yayımladığı bildiriyle kınadı. 225 milletvekilinin imzasını taşıyan ve mecliste okunan bildiride, ABD'nin tehditlerinden dolayı BM'ye resmen şikâyet edilmesi istendi.

BM'YE ŞİKÂYET EDECEK

Bu arada Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, Obama'nın açıklamalarına ilişkin olarak, "Bu tür tehditleri resmen BM'ye şikayet edeceğiz" diye konuştu. İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de, ABD'nin nükleer stratejisini "Bugün, gerçek anlamda savaş çığırtkanlığı yapanlar 'barış'tan bahsediyor; insanların nezdinde hiç itibarı olmayanlar, insan hakları iddiasında bulunuyor" diyerek eleştirdi.

BİZE ULAŞIN