İsrail'de 'insani yardım' alarmı

Türkiye ve Avrupa'daki sivil toplum kuruluşlarının finanse ettiği Gazze'ye gemilerle destek kampanyasını ülke basını, "Türkiye, İsrail'e yine meydan okuyacak" yorumuyla verdi

Avrupa ve Türkiye'den bir çok sivil toplum kuruluşu ve aktivistin desteklediği insani yardım gemilerinin mayıs ayında Gazze'ye yapacağı sefer İsrail'de paniğe yol açtı. İsrail medyası, "Türkiye, gelecek ay İsrail'e meydan okuyacak ve Gazze'nin Hamas liderlerine destek sağlayacak bir girişim planlıyor" diye yazdı. Arutz Sheva haber portalı, İsrail'in deniz üzerindeki kontrolüne meydan okumak amacıyla Türkiye tarafından "finanse edilen" gemilerin mayısta Gazze'ye yanaşacağını belirtirken şöyle dedi: "Türkiye'nin finanse ettiği gemiler, İsrail'in deniz üzerindeki kontrolüne meydan okuyarak Gazze'ye yaklaşacak."

'HÜKÜMET DESTEKLİYOR'
"Rotamız Filistin, Yükümüz Özgürlük" sloganıyla yola çıkacak gemilere Türk kuruluşu İnsani Yardım Vakfı'nın sponsorluk yaptığını yazan Arutz Sheva, bu yardım vakfının da Türk hükümetince desteklendiğini öne sürdü. Türk gemilerine İngiltere, Yunanistan ve İrlanda'dan gemilerin katılacağı da belirtilen haberde, gemilerde insani yardımın yanı sıra, çimento ve inşaat malzemelerin de taşınacağı kaydedildi.

İKİNCİ HOLOKOST UYARISI
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu dün Holokost'u Hatırlama Günü'nde Kudüs'teki anıta çelenk koydu. İran'ın nükleer silah sahibi olmasının ikinci bir holokosta yol açabileceğini söyledi.

KUDÜS'TEKİ KONUT İNŞASI BİR AY DONDURULDU
ABD ve bölge ülkeleriyle yeni bir krizin önüne geçmek istediğini açıklayan İsrail'in Kudüs Bölge Planlama ve İnşaat Komitesi, önceki gün yaptığı açıklamada Kudüs bölgesindeki bütün inşaat faaliyetlerinin bir ay dondurulduğunu duyurdu. Ancak Planlama Komisyonu, inşaatların durdurulması talimatı vermesine rağmen komisyon başkanının onaylanan planları henüz imzalamadığı belirtildi.

BİZE ULAŞIN