Kilisede tecavüz skandalı

Roma Katolik Kilisesi'ne bağlı kimi papazların muhtelif ülkelerde çocuklara yönelik taciz ve tecavüzleri yüzünden zor bir dönem yaşayan ve şiddetli eleştirilere maruz kalan Papa 16. Benediktus'un, Malta ve İngiltere'ye yapacağı ziyaretlerde güvenlik açısından herhangi bir sorun olmadığı açıklandı.

Vatikan basın sözcüsü Peder Federico Lombardi, 16. Benediktus'un 17-18 Nisanda Malta'yı, 16-19 Eylülde ise İngiltere'yi ziyaret edeceğini belirterek, "Papa'nın Malta ve İngiltere ziyaretleriyle ilgili güvenlik alarmı yok. Papa'yı tutuklatma hikayesi, birilerinin dikkat toplama çabasından ibaret" dedi.

Peder Lombardi, İngiltere'de ateistlere ait bir derneğin, papazların çocuklara taciz ve tecavüz vakalarıyla ilgili olarak "insanlığa karşı suç işlemek"ten dolayı Papa hakkında tutuklama emri çıkarılmasını sağlama amacıyla avukatlar görevlendirdiği konusundaki bir soruya karşılık, "İlginç bir girişim! Ortada ciddiye alınması gereken bir şey yok. Kaldı ki bir devlet başkanının bir başka ülkeye yaptığı resmi ziyaret esnasında tutuklanması görülmüş şey değildir" diye konuştu.

Papa 16. Benediktus'un Malta'ya yapacağı seyahatin programına dair bilgi veren Lombardi, "Malta, Katolik geleneğe sahip dost bir ülke olarak Papa'yı çok sıcak bir şekilde karşılamaya hazırlanıyor. Orada buna muhalif sesler de çıkabilir, ama onların azınlıkta kalacağından eminiz" dedi.

Peder Lombardi, Papa'nın taciz ve tecavüz mağdurlarını kabul etmeye herhangi bir itirazı olmadığını belirterek, "Bu zaten Papa'nın yapmış olduğu ve gerekirse yine yapacağı bir şey. Tabii bu basının huzurunda olmayacaktır. Her halükarda şu an itibarıyla bu türden planlanmış bir buluşma söz konusu değil" diye konuştu.

Öte yandan cinsel taciz ve tecavüz skandalı konusunda kiliseyi iyi yönetemediği iddiasıyla 16. Benediktus'un Almanya'da da eleştiri konusu olmaya devam ettiği bildirildi.

İtalyan haber ajansı Ansa'nın haberine göre tepkiler, Bavyera eyaletinde Marktl am Inn'de Papa 16. Benediktus'un doğduğu evin duvarlarına da yansıdı.

Haberde, 16 Nisan 1927'de dünyaya gelen Papa 16. Benediktus'un doğum gününe üç gün kala, doğduğu evin duvarlarına spreyle Papa'yı hedef alan cinsel içerikli ağır hakaret içeren cümleler yazılmış olduğuna işaret edildi.

BİZE ULAŞIN