Nükleer terörizme karşı en kapsamlı zirve

47 ülke lideri, ABD'nin ev sahipliğinde bir araya geldi. Obama'nın önceliği, korunaksız nükleer atıkların 4 yılda korumaya alınması ve nükleer kaçakçılığın önlenmesi

ABD Başkanı Barack Obama'nın ev sahipliğinde, 47 ülke liderinin nükleer güvenlik, nükleer terörizm tehdidi ve dünya genelindeki nükleer materyalleri güvence altına alma yollarını ele alacağı Nükleer Güvenlik Zirvesi dün başladı. 1945'te BM'nin kurulması için yapılan konferanstan beri bir ABD Başkanı'nın ev sahipliği yaptığı en geniş katılımlı uluslararası toplantı olan zirve, başkent Washington'daki Kongre Merkezi'nde düzenleniyor. Güvenlik zirvesi, geçen hafta ABD ile Rusya arasında imzalanan ve stratejik nükleer başlıkları üçte bir; bunları taşıyabilen füze, denizaltı ve bombardıman uçaklarını yüzde 50 azaltan yeni START antlaşmasının hemen ardından yapılıyor. İki gün sürecek zirvenin, nükleer güvenlik konularında en fazla katılıma sahne olan uluslararası toplantı niteliğini taşıdığı da belirtiliyor. Türkiye'yi temsilen zirveye katılan Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da eşlik ediyor. Zirvenin ilk günkü programında Obama'nın heyet başkanlarına vereceği, nükleer terörizm tehdidinin boyutunun tartışılacağı çalışma yemeği yer aldı. Bugünkü programda ise aile fotoğrafının ardından açılış oturumu ve onu takiben tüm gün boyunca farklı konu başlıklarında oturumlar bulunuyor.

TERÖRİST GRUPLAR

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Yukiya Amano ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'un da hazır bulunacağı zirvede, ABD Başkanı Barack Obama'nın önceliğini oluşturan, dünyadaki korunaksız tüm nükleer materyallerin 4 yıl içinde koruma altına alınması hedefi masaya yatırılacak. Nükleer materyallerin teröristlerin eline geçmesini engellemede atılabilecek adımlar, ülkeler arasında bu amaçla oluşturulacak eylem planı ve somut taahhütler geliştirilmesinin yolları üzerinde durulacak. Zirvede, terörist grupların nükleer silah geliştirmede kullanabilecekleri nükleer materyallere ulaşmasının yaratacağı tehdidin mümkün olduğunca azaltılması amacıyla, nükleer kaçakçılığın engellenmesinde işbirliği konusuna odaklanılacak.

BİZE ULAŞIN